pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

Piotrkowska_102

Piotrkowska 102

nr hip. 527 (do 1850 r. – nr 88)

 

Przynajmniej od lat 60-tych XIX w. posesja należała do majstra tkackiego, Alojzego Balle. W latach 70-tych Balle wykupił grunt działki.

1874-1876 - "O wykupie czynszów przez Alojzego Balle z gruntu nr 88/527 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Następny właściciel, Albert Starke, również majster tkacki, prowadził w podwórzu ręczną tkalnię wyposażoną w 60 krosien.

W latach 80-tych XIX w. Albert Starke zbudował dwupiętrową kamienicę frontową. Z braku archiwalnych dokumentów budowlanych, do ustalenia przybliżonej daty powstania budynku mogą posłużyć zdjęcia (ryciny) zamieszczone w galerii. Drugie zdjęcie, przedstawiające istniejącą już kamienicę Starkego, zostało zamieszczone w jubileuszowym wydaniu "Lodzer Zeitung", w 1888 r. Na trzecim zdjęciu, ze stojącym jeszcze pierwotnym, parterowym drewniakiem przy Piotrkowskiej 102, widać pałac Juliusza Heinzla, zbudowany w 1882 r. Można przyjąć, że kamienica frontowa powstała w okresie 1882-1888 r. Zdjęcie kamienicy w wydaniu jubileuszowym może świadczyć o jej ukończeniu w czasie nieodległym od wykonania fotografii.

 

W pierwszej połowie lat 90-tych XIX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 102, mająca już wtedy charakter czysto fabryczny i sięgająca do ulicy Mikołajewskiej (dz. Sienkiewicza 47), przeszła w ręce "Towarzystwa Akcyjnego Juliusza Heinzel".

 

Na przełomie XIX i XX w. mieścił się tutaj skład hurtowy firmy"Karol Wilhelm Gehlig".

 

Od 1889 r. (oficjalna data rozpoczęcia działalności firmy), do ok. 1898 r., funkcjonowała pod tym adresem fabryka wyrobów wełnianych (głównie produkcja kocy) Maksymiliana Schiffera (Szyffera)

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Karol W. Gehlig Skład hurtowy towarów kolonialnych i farbiarskich
  • Maksymilian Szyffer Fabryka chustek wełnianych
  • Józef Lewin i S-ka Kantor wymiany
  • L. i E. Matzl i S-ka Biuro ogłoszeń prasowych
  • Pabianicka Fabryka Obuwia Reformowanego Skład fabryczny
  • Władysław Eckersdorf Kantor wymiany
  • Edward Głowacki Wyroby pończosznicze
  • Juliusz Reit Fabryka mebli
27 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone