pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

Piotrkowska_153

Piotrkowska 153

nr hip. 733 (do 1850 r. - 169)

 

Pod koniec lat 60-tych XIX w. posesja należała do Kathariny Preussentanz.

 

W latach 70-tych XIX w. nieruchomość przeszła w ręce Floriana Jarischa, który prowadził w podwórzu ręczną tkalnię wyrobów bawełnianych i lnianych. W drugiej połowie lat 70-tych Jarisch wykupił grunt działki.

1876-1877 - "O wykupie czynszów przez Floriana Jarischa z gruntu nr 169/733 w mieście Łodzi". [zobacz]

Dwupiętrowa kamienica frontowa została zbudowana w roku 1893.

Rodzina Jarisch zajmowała posesję przy Piotrkowskiej 153, kończącą się na Nowo Spacerowej, później Kościuszki 88, do wybuchu II wojny światowej. Księga adresowa na lata 1937-39 wymienia pod adresem Piotrkowskiej 153 Alfreda i Natalię Jarisch.

 

Po śmierci Floriana Jarischa (zmarł w 1916 r.), jego syn, Alfred, wystawił w głębi podwórza willę. Nowy obiekt powstał w latach 1923-25, na tyłach kamienicy frontowej przy Piotrkowskiej 153 – przylegał do niej tylnymi skrzydłami, tworząc w części środkowej niewielki, wewnętrzny dziedziniec. Pomiędzy willą, a ulicą Nowo Spacerową/Kościuszki, rozciągał się ogród.

 

Działalność przemysłowa Floriana Jarischa była związana nie tylko z Piotrkowską 153. W latach 90-tych XIX w., fabryka wyrobów bawełnianych i lnianych Jarischa funkcjonowała również w obiekcie dzierżawionym od Jana Zimmermanna, przy ulicy Głównej 4 - budynek jest jeszcze widoczny na fotografii nieznanego autora, z 1965 r. 

W latach 20-tych XX w. fabryka firmy "F. Jarisch", prowadzona przez braci, Alfreda i Bruna Jarisch, funkcjonowała (być może równolegle z zakładem na Głównej 4, brak danych)  pod ówczesnym adresem Dąbrówki 19, później ulicy Dąbrowskiej 19 (dz. Dąbrowskiego).

Zabudowania fabryczne na tym terenie zostały wzniesione na przełomie XIX i XX w. przez Ludwika Ranke. Początkowo funkcjonowała tam farbiarnia i apretura. W okresie międzywojennym, oprócz działalności firmy "Bracia Ranke",  powierzchnie przemysłowe były wynajmowane różnym podmiotom. 

Można przypuszczać, że nieistniejące dzisiaj zabudowania fabryczne stały przy obecnej ulicy Dąbrowskiego, pomiędzy ulicami Podmiejską i Kilińskiego. Po sąsiedzku, bardziej na wschód, pod ówczesnym adresem ulicy Dąbrowskiej 23/27, znajdowało się przedsiębiorstwo Emila Haeblera.  

 

Dokumenty archiwalne:

1893 – „O zatwierdzeniu planu na budowę przez Floriana Jarischa dwupiętrowego domu z poddaszem i takimi samymi dwwiema oficynami i piętrowego budynku gospodarczego z ustępami”. [zobacz]

1910 – „Projekt firmy "Florian Jarisch" na przebudowę dwóch okien na parterze dwupiętrowego domu pod numerem 733 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • F. Jarisch Tkalnia wyrobów bawełnianych i lnianych
  • „Prowodnik” Wyroby gumowe, oddział techniczny w Łodzi
  • F. Kołaczkowski Składy elektrotechniczne
  • Eugeniusz Woskowicz Skład materiałów wełnianych, bawełnianych i jedwabnych
30 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone