pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_104a

Piotrkowska 104a

nr hip. 530 (do 1850 r. – nr 85)

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego we wrześniu 1836 r., plac nr 85 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 104) objął tkacz przybyły z Saksonii, Jan Nouk.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki bawełniano płucienniczej, składającej się z 4 warsztatów tkackich, przy której 3 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego gontami krytego.

Nouk nie dotrzymał przyrzeczenia i nie wybudował domu frontowego.

 

Na podstawie protokołu spisanego w łódzkim Magistracie, w marcu 1839 r., Nouk sprzedał nieruchomość Franciszkowi Schültze.

 

Stosownie do protokołu spisanego w październiku 1841 r., Schültze sprzedał nieruchomość Karolowi Trenkler.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany pod gontami, długości łokci* 26, szerokości łokci 14, wysokości łokci 3½ miary nowopolskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

 

Kontraktem z sierpnia 1844 r. nieruchomość kupił Dawid Michel.

 

Umową z kwietnia 1854 r. Michel sprzedał nieruchomość Wilhelmowi Hertlein, ten zaś, w lipcu 1855 r. sprzedał ją Józefowi Lawin.

 

Na mocy wyroku Trybunału Cywilnego Guberni Warszawskiej, z lutego 1863 r. i aktu z marca 1864 r., nieruchomość kupił Adolf Landau.

Na froncie posesji stał nadal dom drewniany.

 

Przynajmniej od końca lat 60-tych posesja należała do Roberta Dems.

Plan Rudolfa Micińskiego z 1873 r. przedstawia frontowy dom murowany.

 

Przynajmniej od drugiej połowy lat 70-tych nieruchomość należała do Juliusza Heinzel, który już wcześniej, od połowy lat 60-tych, był właścicielem sąsiedniej posesji, przy obecnej Piotrkowskiej 104.

 

 

Na początku lat 80-tych XIX w., równolegle do budowy pałacu przy Piotrkowskiej 104, stanął murowany, jednopiętrowy obiekt frontowy.

Centralną część zajmowała brama wjazdowa, a po bokach wystawiono dwa budynki jednopiętrowe, każdy z dwuosiową elewacją.

 

W okresie międzywojennym, ok. 1937 r., zabudowano obszar wjazdowy. Powstała kamienica w obecnym kształcie, z dodatkowymi trzema osiami elewacji, oraz wewnętrzną bramą wjazdową. W tym czasie właścicielami nieruchomości przy Piotrkowskiej 104a było małżeństwo i Stanisławy i Kazimierza Monitz.

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1937 - "Projekt na budowę 1no piętr. domu front małż. Kazim I Stanisławy Monitz na pos. przy ul. Piotrkowskiej nr 104 A w Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Jan Antecki Zakład stolarski mebli biurowych i stylowych
  • „Cynkoklisz” Wytwórnia klisz drukarskich
  • "FRANCPOL" Biuro podróży
27 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone