pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

Piotrkowska_171

Piotrkowska 171

nr hip. 724 (do 1850 r. - 179)

 

Przynajmniej od końca lat 60-tych XIX w. posesja należała do Eduarda Lawina. Na początku drugiej połowy lat 70-tych Lawin wykupił grunt działki.

1876 - "O wykupie czynszów przez Edwarda Lawina z placu nr 179/724 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Na początku lat 80-tych XIX w. nieruchomość przeszła w ręce Adolfa Daube (zobacz poniżej), który kilka lat wcześniej kupił sąsiednią działkę, pod nr 173.

Frontowa rezydencja została wzniesiona w roku 1892.

 

Dokumenty archiwalne:

1889 – „O budowie przez Adalfa Daube murowanej, dwupiętrowej tkalni ręcznej na nieruchomości pod numerem 724 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1892 – „O zatwierdzeniu planu na budowę przez Adolfa Daube murowanego, dwupiętrowego domu i dwóch murowanych, parterowych zabudowań gospodarczych pod numerem 724 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1910 – „Projekt na dobudowę przez firmę "A. Daube" murowanego, dwupiętrowego składu wyrobów gotowych pod numerem 173/723 pomiędzy ulicami Piotrkowską i Wólczańską w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Adolf Daube Fabryka wełnianych i bawełnianych towarów
  • Adolf Daube Sp. Akc. Wełnianej i Bawełnianej Manufaktury
  • „Union Textile” SA Biuro sprzedaży na Polskę fabryk włókienniczych
  • „Union Textile” SA Przedstawicielstwo Fabryki Przędzy i Tkanin Sztucznych „Chodaków” SA 

 

 

Rodzina Daube

Adolf Daube rozpoczynał swoją karierę przemysłową ok. 1863 r. Prowadził wtedy niewielką, ręczną fabrykę tkanin i chustek wełnianych. Rozwój przedsiębiorstwa rozpoczął się po 1874 r., kiedy kupił nieruchomość na Piotrkowskiej 173, z parterowym, drewnianym domem frontowym i dwiema oficynami. Po dokupieniu sąsiedniej posesji, pod numerem 171, sukcesywnie rozbudowywał obiekty fabryczne.

 

W 1898 r. powstał trzypiętrowy gmach tkalni i farbiarni. Nowy obiekt, usytuowany pierwotnie w głębi podwórza, stoi obecnie przy al. Kościuszki 103/105.

 

W okresie pierwszej dekady XX w. kierownictwo przedsiębiorstwa przejęli synowie Adolfa, Ryszard i Oskar, którzy wznieśli przy ulicy Wólczańskiej (dz. Wólczańska 128/130) okazały, secesyjny budynek nowej tkalni i dziewiarni.

 

W okresie międzywojennym przedstawiciele drugiego i trzeciego pokolenia rodziny Daube zasiadali w zarządach wielu łódzkich przedsiębiorstw, między innymi „Tow. Akc. Manufaktury Bawełnianej Gampe i Albrecht”, „Spadkobiercy Juliusza Jarischa” S.A., „Emil Eisert i bracia Schweikert” S.A.

 

Córka Adolfa Daube, Klara, była żoną Juliusza Jarischa, właściciela (razem z Gustawem Petrullem) "Fabryki Śrub, Okuć i Wyrobów Tłocznych" na ulicy Wodnej 11/13. W 1925 r., po śmierci męża, Klara Jarisch zbudowała willę na ulicy Pańskiej (dz. Żeromskiego 105). Mieszkała tam, razem z rodziną, do 1944/45 r. Willa zachowała się do dzisiaj.

30 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone