pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_43

Piotrkowska 43

nr hip. 265 (do 1850 r. - 195)

 

Pierwotna nieruchomość o nr 195 (dz. Piotrkowska 41 i 43) obejmowała tzw. "grunty staromiejskie", należące do mieszkańców dawnej, rolniczej Łodzi. Obszar ten, podobnie jak teren sąsiednich posesji przy Piotrkowskiej 33-39, nie został uregulowany.

 

Prawdopodobnie już w latach 40-tych XIX w. nieruchomość w pierwotnej wielkości, obejmującą Piotrkowską 41 i 43, kupił gospodarz rolny przybyły z Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Andrzej Matz.

Po śmierci Andrzeja, w 1854 r. (akt 364), nieruchomość została podzielona pomiędzy jego synów. Część południowa (dz. Piotrkowska 43) przeszła w ręce Fryderyka Matz (ur. 1837 akt 312), zaś północna (dz. Piotrkowska 41) Wilhelma Matz.

W 1856 r. Fryderyk wystawił w podwórzu stodołę drewnianą, na podmurowaniu z cegły na wapno, długą łokci* 17, szeroką 10, wysoką łokci 4.

* - 1 łokieć = 0,576 m

 

Od ok. połowy lat 60-tych XIX w. nieruchomość należała Antoniego Wesołowskiego.

Piotrkowska 43 była ostatnim etapem wędrówki Pana Antoniego. Wędrówka nie była daleka. Rozpoczęła się od nieruchomości po drugiej stronie ulicy, przy Piotrkowskiej 50 i wiodła przez posesję narożną przy Piotrkowskiej 29.

Można przypuszczać, że Antoni Wesołowski był Polakiem. Fakt ten jest godny uwagi, ponieważ na przełomie lat 60-tych i 70-tych, spośród 297 działek przy ulicy Piotrkowskiej, tylko 9 należało do Polaków. Na odcinku pomiędzy Nowym Rynkiem (dz. pl. Wolności), a ulicą Dzielną/Zieloną (dz. Narutowicza/Zielona), właścicielami nieruchomości było tylko 2 Polaków – wymieniony powyżej Antoni Wesołowski i Andrzej Jezierski.

 

Dwupiętrowa kamienica frontowa została wystawiona w latach 70-tych XIX w.

 

Na przełomie XIX i XX w., na sąsiedniej nieruchomości, w kamienicy Szaji Wiślickiego przy Piotrkowskiej 45, działała cukiernia prowadzona przez członków rodziny Wesołowskich. Zbieżność nazwiska nie jest chyba przypadkowa, chociaż Wesołowscy sprzedali (utracili?) nieruchomość przy Piotrkowskiej 43 wiele lat wcześniej. Nazwisko Wesołowskich, pod szyldem „Cukiernia ziemiańska”, pojawia się również w okresie międzywojennym, w lokalu przy Piotrkowskiej 13.

 

Z kamienicą przy Piotrkowskiej 43 związana jest jeszcze jedna słodka historia. W październiku 1891 r. pojawiły się w "Dzienniku Łódzkim" informacje (AIP) o planowanym otworzeniu przy ulicy Piotrkowskiej, początkowo bez podania numeru ulicy, filii fabryki czekolady "E. Wedel" Emila Wedla. Filia została otwarta na Piotrkowskiej 43, o czym świadczy następna reklama prasowa (AIP), ale już kilka lat później funkcjonował pod tym adresem (może w innym lokalu - do wyjaśnienia) sklep W. Bąkowskiej, oferujący cukry i czekolady firmy "Riese i Piotrowski".

 

Taryfy domów z lat 80-tych i 90-tych XIX w. podają jako właścicieli rodzinę Weichselfisch (Wajkselfisz).

 

W latach 1901-02, gdy właścicielem nieruchomości został Oszer (Oskar) Kohn, dyrektor, później właściciel "Widzewskiej Manufaktury", budynek frontowy otrzymał nową, secesyjną fasadę, według projektu Gustawa Landau-Gutenetegera. Była to pierwsza budowla secesyjna w Łodzi.

 

Taryfy domów z lat 1912-20 wymieniają jako właścicieli małżeństwo Estery i Abrama Jakuba Reissmann.

 

W latach 90-tych XIX w. działał tutaj skład fabryczny zakładów "Stiller i Bielschowsky".

 

AIP (archiwalne informacje prasowe) - zobacz

 

Dokumenty archiwalne:

1893 – „O zatwierdzeniu planu na budowę przez Szajndlę Wajkselfisz murowanego, trzypiętrowego domu, parterowej oficyny i piętrowego budynku gospodarczego pod numerem 265 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1901 – „O budowie przez Oszera Kona dwóch murowanych, dwupiętrowych, podpiwniczonych oficyn i przebudowie murowanego, dwupiętrowego domu i podobnej oficyny pod numerem 43/265 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • Stiller i Bielschowsky Skład fabryki wyrobów wełnianych
 • G. Ziege Krawiec męzki
 • W. Bąkowska Skład czekolady i cukrów fabryki „Riese i Piotrowski”
 • E. Schütz Filia Leśmierskiej Fabryki Serów i Masła
 • A. Magazanik i Sz. D. Reichstein Fabryka wyrobów wełnianych i bawełnianych
 • Towarzystwo Wzajemnego Kredytu
 • Tow. Akc. Przemysłowe Juliusza Heinzel Filialny skład fabryczny
 • S. Wileński Wyroby z płótna jutowego, konfekcja półjedwabna
 • M. Krell Hurtowy skład mydła, perfum i kosmetyków
 • L. Gotlieb Magazyn obuwia
 • Szlama Goldkorn Dom spedycyjno-komisowy
28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone