pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_57

Piotrkowska 57

nr hip. 781 (do 1850 r. - 121)

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, z kwietnia 1832 r., plac nr 121 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 57) objął tkacz przybyły z Czech, Jan Beyer.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki bawełniano płuciennej, składającej się z 3 warsztatów, przy której 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego gontami krytego 28 łokci długości, 12 łokci szerokości, 5 łokci wysokości.

Kalendarz Jana Petersilge na rok 1870 wymienia nadal Jana Beyer jako właściciela.

 

Następny właściciel, Gustaw Lorenz (zobacz poniżej Rodzina Lorenz), wystawił w latach 70-tych jednopiętrowy dom frontowy (drugie i trzecie zdjęcie w galerii).

W podwórzu, sięgającym do ulicy Spacerowej, stanęły oficyny fabryczne. Bliżej Piotrkowskiej, w budynku poprzecznym, Lorenz uruchomił ręczną tkalnię wyrobów wełnianych (MA), zaś w głębi posesji wystawił okazałą tkalnię mechaniczną, kończącą się na ulicy Spacerowej (MA).

Następne obiekty fabryczne powstały na początku lat 90-tych XIX w. Większość z nich zajęła niezagospodarowane tyły sąsiedniej posesji, przy Piotrkowskiej 59. Budynek nowej tkalni został ustawiony frontem do ulicy Spacerowej.

1891 – „O budowie przez Gustawa Lorentza trzypiętrowej ślusarni, stolarni, sklepu, parterowej pralni z mieszkaniem dla stróża i piwnicą; piętrowej maszynowni i podwyższenia komina fabrycznego na nieruchomości numer 780 i 781 przy ulicy Promenadnej w Łodzi”. [zobacz]

1892 - "O budowie przez Towarzystwo Akcyjne Lorentz w mieście Łodzi przy ulicy Spacerowej na nieruchomości fabrycznej o numerach 780 i 781 czteropiętrowej tkalni, kotłowni, maszynowni, komina i ustępów". [zobacz]

1893 - "O zatwierdzeniu planu budowy przez Gustawa Lorentza w mieście Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej pod numerami 780 i 781, murowanej, trzypiętrowej oficyny dla ręcznych warsztatów, takiej samej oficyny z przeznaczeniem na magazyny oraz murowanej, piętrowej pralni i [poczekalni dla chorych]". [zobacz]

W 1891 r. przedsiębiorstwo Gustawa Loreza zostało przekształcone w spółkę akcyjną. Według kalendarza "Łodzianin", na rok 1897 r., "Akcyjne towarzystwo wyrobów wełnianych Gustawa Lorenza w Łodzi" zatrudniało przy Piotrkowskiej/Spacerowej ponad 500 robotników. Informacje w dzienniku "Rozwój" z sierpnia 1898 r. (MA), dotyczące groźnego pożaru jaki wybuchł w starszej tkalni mechanicznej, mówią o 800 robotnikach pracujących u Lorenza. 

Na archiwalnych fotografiach ulicy Spacerowej/Kościuszki możemy zobaczyć fabrykę w okresie jej funkcjonowania (MA).

Pierwsza tkalnia mechaniczna (tyły posesji Piotrkowskiej 57), oraz nowy obiekt, wystawiony w 1892 r. (tyły posesji Piotrkowskiej 59), stoją obecnie pod wspólnym adresem al. Kościuszki 10.

 

W drugiej połowie lat 90-tych XIX w. Gustaw Lorenz, podobnie jak inni łódzcy przemysłowcy, zdecydował się na rozbudowę przedsiębiorstwa poza centrum miasta. Nowe obiekty fabryczne stanęły przy ulicy Widzewskiej 172/176 (dz. Kilińskiego 192/196). 

1900 - "Projekt zastępczy murowanych: parterowej tkalni, parterowej kotłowni, parterowej, podpiwniczonej maszynowni, parterowego, podpiwniczonego magazynu towarów, parterowej stolarni i ślusarni, parterowego, podpiwniczonego kantoru z trzypiętrową wieżą ze zbiornikiem, parterowej, podpiwniczonej sortowni i pakowalni towarów, dwóch parterowych ustępów, wbrew zatwierdzonemu przez Rząd Gubernialny Piotrkowski projektowi z dnia 15 września 1898 roku pod numerem 17; jak również projekt budowy murowanego, piętrowego domu mieszkalnego z parterową przybudówką dla majstrów na nieruchomości Towarzystwa Akcyjnego Gustawa Lorentza pod numerem 172/920 174/921 i 176/822 przy ulicy Widzewskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

Rozległy teren rozciągał się pomiędzy obecnymi ulicami: Kilińskiego, Milionową, Łęczycką i Senatorską. Dawne przedsiębiorstwo Lorenza jest widoczne na zdjęciu z 1927 r., przedstawiającym ówczesną ulicę Nowo Senatorską (dz. Senatorska) w kierunku zachodnim (MA).

Kryzys pierwszych lat XX w. doprowadził do upadłości firmy Gustawa Lorenza. Zakłady na Widzewskiej kupił w 1904 r. Hugo Wulffsohn, a w obiektach przemysłowych przy Piotrkowskiej/Spacerowej prowadziły działalność liczne mniejsze przedsiębiorstwa.

 

Ok. 1911 r. budynek frontowy przy Piotrkowskiej 57, z przyległymi oficynami, został sprzedany Ryskiemu Bankowi Handlowemu. Nowy właściciel przebudował obiekt i dostosował go do własnych potrzeb.

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1897 - "O zgodzie na przebudowę przez Gustawa Lorentza w swoim frontowym domu okna na sklepowe drzwi wejściowe pod numerem 781 w Łodzi". [zobacz]

1911 – „Projekt przebudowy przez Ryski Bank Handlowy okien i wewnętrznych ścian w murowanym, piętrowym domu pod numerem 57 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Stanisław Pinkus Fabryka wyrobów wełnianych
  • B-cia Ebhardt Fabryka wyrobów wełnianych i kaszmirowych chustek
  • Ryski Bank Handlowy Filia w Łodzi
  • Bank Dyskontowy Warszawski Oddział w Łodzi

 

 

Rodzina Lorenz

Gustaw (metrykalnie Jan Gustaw) Lorenz urodził się w Łodzi, w 1839 r. (akt 307). Jego rodzicami byli Jan i Henrietta Manigel. W pierwszej połowie lat 30-tych rodzina Lorenz mieszkała w Tomaszowie Piotrkowskim (dz. Tomaszów Mazowiecki), gdzie Jan prowadził szynk. Jeszcze w Tomaszowie, w 1833 r., urodził się brat Gustawa, Ernest Beniamin Wilhelm (akt 16).

W 1861 r. Gustaw Lorenz ożenił się z rozwódką, Matyldą Pauliną Schattke (akt 110). Z małżeństwa Gustawa i Matyldy przyszło na świat sześcioro dzieci: Gustaw Adolf (ur. 1862), Matylda (ur. 1863), Oskar Ryszard (ur. 1870), Artur Eugeniusz (ur. 1871), Jadwiga Olga (ur. 1876) i Bruno Alfred (ur. 1878).

Córka Gustawa, Matylda, wyszła za mąż za Reinholda Richter. Ślub miała miejsce w kościele św. Trójcy, w 1885 r. (akt 253).

W latach 90-tych XIX w. Gustaw Lorenz był właścicielem dwóch sąsiednich posesji, przy Piotrkowskiej 137 i 139. W pierwszych latach XX w. nieruchomości przeszły w ręce jego zięcia, Reinholda Richtera.

Gustaw Lorentz zmarł w 1905 r. (akt 77) i został pochowany na Cmentarzu Starym.

 

29 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone