pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_62

Piotrkowska 62

nr hip. 505 (do 1850 r. – nr 111)

 

Pierwsze zdjęcie w galerii przedstawia ReFotografię autorstwa Stefana Brajtera

 

Pod koniec lat 60-tych XIX w. posesja należała do Mendla Morgensterna. W tym czasie parcela Piotrkowskiej 62 (nr hip. 505), kończąca się pierwotnie na ulicy Dzikiej (dz. Sienkiewicza), była już podzielona. Ówczesnym właścicielem tylnej części działki, od strony ulicy Dzikiej (nr hip. 505a, dz. Sienkiewicza 7), był Christian Bechtold.

 

W latach 70-tych XIX w., na froncie posesji Piotrkowskiej 62 stał jeszcze dom parterowy. Był to w tym czasie ostatni budynek parterowy tego odcinka pierzei - stan zabudowy z drugiej połowy lat 70-tych XIX w. widać na zdjęciu Eliasza Stumanna.

 

Dwupiętrowa kamienica została wybudowana w latach 80-tych XIX w.

Przynajmniej od drugiej połowy lat 80-tych XIX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 62 była w rękach rodziny Grünfeld. W tym czasie Fajwel Grünfeld wykupił grunt działki.

1887-1892 - "O wykupie czynszów przez Fajwela Grinfelda z gruntu nr 505 w mieście Łodzi". [zobacz]

Taryfa domów z 1920 r. wymienia spadkobierców Fajwela Grünfelda jako właścicieli.

 

Dokument archiwalny z 1902 r. opisuje dom frontowy jako dwupiętrowy. Na planie z roku 1911 pojawia się, w opisie rzutu, kamienica frontowa trzypiętrowa, ale nie koresponduje to ze zdjęciami Piotrkowskiej z okresu I wojny, na których kamienica frontowa jest nadal dwupiętrowa.

Na zdjęciu W. Pfeiffera z 1929 r. widoczny jest już budynek frontowy czteropiętrowy (zdjęcie w galerii).

 

Podwórze Piotrkowskiej 62 przedstawia dzisiaj zupełnie inny obraz. Wyburzone oficyny (południowa i poprzeczna), oraz obiekty przemysłowe fabryki Izydora Birnbauma, nie zamykają już obszaru posesji. Porównanie dawnego i obecnego stanu zabudowy dobrze obrazuje zestawienie planów K. Jasińskiego, z 1917 r., z planem współczesnym - zobacz.

 

W latach 30-tych XIX w. mieściło się tutaj biuro i skład fabryczny przedsiębiorstwa Abrama Ajzyka Piaskowskiego (zobacz poniżej).

 

Dokumenty archiwalne:

1888 – „O dobudowie przez Fajwela Grinfelda trzeciego piętra nad budowanym - zgodnie z planem zatwierdzonym przez Rząd Gubernialny 3 lipca tego roku - murowaną, dwupiętrową oficyną na nieruchomości pod numerem 505 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1891 – „O budowie przez Fajwela Grinfelda dwóch murowanych, trzypiętrowych oficyn mieszkalnych z poddaszem na nieruchomości No 505 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1902 – „Projekt urządzenia dwóch balkonów na drugim piętrze domu frontowego na nieruchomości pod numerem 505/62 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi, właściciel Fajwel Grinfeld”. [zobacz]

1911 – „Projekt przebudowy piekarni przy cukierni pana Gricgendlera w piwnicy trzypiętrowej, murowanej oficyny mieszkalnej pod numerem 62/505 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi właściciel F. Grinfeld”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • Konstanty Helmichshaus Pracownia obuwia
 • B. Waks Fabryka wyrobów wełnianych
 • Teofilia Schmidt Prywatna pensya żeńska
 • Ludwik Pinkus Skład futer, czapek i kapeluszy
 • J. Feliks Skład win i koniaków
 • M. Grützhändler Cukiernia
 • Ludwik Cukier Fabryka wyrobów wełnianych i kamgarnowych
 • Samuel Rosenblatt Fabryka pluszu
 • Maks Reiner Skład luster i szyb firmy Maxime Silberberg
 • Józef SchneiderSkład fabryki wyrobów bawełnianych w Zduńskiej Woli
 • Ludwik Ossibach Kantor wymiany
 • S. Jelin i J. Rudomin Dom transportowo-ekspedycyjny
 • F. Grycendler Cukiernia
 • Maurycy Bialer Kantor fabryki skrzyń i wyrobów drewnianych
 • Abram Ajzyk Piaskowski Fabryka chustek, szali i wyrobów wełnianych
 • Józef Gawot Pracownia obuwia

 

Po I wojnie światowej, Abram Ajzyk Piaskowski, w spółce z Chaimem Gutgoldem z Warszawy, odkupił podupadającą firmę Henryka Fuxa (zobacz poniżej), na ulicy Kątnej 10 (dz. Wróblewskiego 10). Nowi właściciele zachowali dotychczasowy charakter produkcji i wytwarzali tkaniny wełniane i chustki.

W 1930 r.,spółka A. A. Piaskowskiego, tym razem z Fajwelem Piaskowskim i Moszkiem Kopelem, wystawiła fabrykę na Pomorskiej 106. W nowym obiekcie uruchomiono 2.800 wrzecion zgrzebnych, 10 krosien mechanicznych i 100 krosien ręcznych. Pracowało tam 220 osób. Produkowane chustki, szale i pledy, były eksportowane do USA, Kanady i Ameryki Południowej.

Zabudowania fabryczne Piaskowskiego na Pomorskiej 106 zostały rozebrane w 2011 r. Stoi tam obecnie biurowiec.

 

Ok. połowy pierwszej dekady XX w. Henryk Fux kupił od firmy "Landau i Weile" teren przemysłowy przy ulicy Kątnej 10 (nr hip. 880). W 1910 r. przy produkcji wyrobów wełnianych pracowało u Fuxa 350 osób, a roczne obroty firmy sięgały 1 mln rubli. Wyroby przedsiębiorstwa były sprzedawane przez przedstawicielstwa w Moskwie, Odessie, Charkowie i Rostowie. Zniszczenia dokonane w czasie I wojny światowej i utrata rynków zbytu na skutek rewolucji bolszewickiej, doprowadziły do zamknięcia firmy i sprzedaży nieruchomości przy Kątnej 10.

 

26 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone