pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_62

Piotrkowska 62

nr hip. 505 (do 1850 r. – nr 111)

 

Pierwsze zdjęcie w galerii przedstawia ReFotografię autorstwa Stefana Brajtera

 

W drugiej połowie lat 30-tych XIX w. plac nr 111 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 62) należał do Jana Hanke.

 

W 1839 r. Hanke sprzedał nieruchomość Józefowi Diezner.

 

Na podstawie kontraktu spisanego w kwietniu 1843 r. ówczesny właściciel, Antoni Flakiewicz, sprzedał nieruchomość Krystianowi Bechtold.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 26, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej. Pierwotny drewniak jest jeszcze widoczny na fotografii E. Stummana z drugiej połowy lat 70-tych (trzecie zdjęcie w galerii.

* - 1 łokieć = 0,576 m

 

W styczniu 1865 r. Bechtold sprzedał połowę nieruchomość, od strony ulicy Piotrkowskiej, Hanrykowi Grau, za kwotę 4 tys. rubli. Druga połowa, od strony ulicy Dzikiej (dz. Sienkiewicza 7), pozostała w rękach Bechtolda.

 

Pod koniec lat 60-tych XIX w. posesja przeszła w ręce Mendla Morgenstern.

 

Dwupiętrowa kamienica frontowa stała już w połowie lat 80-tych XIX w.

Przynajmniej od drugiej połowy lat 80-tych XIX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 62 była w rękach rodziny Grünfeld. W tym czasie Fajwel Grünfeld wykupił grunt działki.

1887-1892 - "O wykupie czynszów przez Fajwela Grinfelda z gruntu nr 505 w mieście Łodzi". [zobacz]

Taryfa domów z 1920 r. wymienia spadkobierców Fajwela Grünfeld jako właścicieli.

 

Fotografie z okresu I wojny światowej przedstawiają jeszcze dwupiętrowy budynek frontowy.

Na zdjęciu W. Pfeiffera z 1929 r. widoczna jest już kamienica czteropiętrowa (zdjęcie w galerii).

 

Podwórze Piotrkowskiej 62 przedstawia dzisiaj zupełnie inny obraz. Wyburzone oficyny (południowa i poprzeczna), oraz obiekty przemysłowe fabryki Izydora Birnbauma, nie zamykają już obszaru posesji. Porównanie dawnego i obecnego stanu zabudowy dobrze obrazuje zestawienie planów K. Jasińskiego, z 1917 r., z planem współczesnym - zobacz.

 

W latach 30-tych XIX w. mieściło się tutaj biuro i skład fabryczny przedsiębiorstwa Abrama Ajzyka Piaskowskiego (zobacz poniżej).

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1888 – „O dobudowie przez Fajwela Grinfelda trzeciego piętra nad budowanym - zgodnie z planem zatwierdzonym przez Rząd Gubernialny 3 lipca tego roku - murowaną, dwupiętrową oficyną na nieruchomości pod numerem 505 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1891 – „O budowie przez Fajwela Grinfelda dwóch murowanych, trzypiętrowych oficyn mieszkalnych z poddaszem na nieruchomości No 505 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1902 – „Projekt urządzenia dwóch balkonów na drugim piętrze domu frontowego na nieruchomości pod numerem 505/62 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi, właściciel Fajwel Grinfeld”. [zobacz]

1911 – „Projekt przebudowy piekarni przy cukierni pana Gricgendlera w piwnicy trzypiętrowej, murowanej oficyny mieszkalnej pod numerem 62/505 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi właściciel F. Grinfeld”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • Konstanty Helmichshaus Pracownia obuwia
 • B. Waks Fabryka wyrobów wełnianych
 • Teofilia Schmidt Prywatna pensya żeńska
 • Ludwik Pinkus Skład futer, czapek i kapeluszy
 • J. Feliks Skład win i koniaków
 • M. Grützhändler Cukiernia
 • Ludwik Cukier Fabryka wyrobów wełnianych i kamgarnowych
 • Samuel Rosenblatt Fabryka pluszu
 • Maks Reiner Skład luster i szyb firmy Maxime Silberberg
 • Józef SchneiderSkład fabryki wyrobów bawełnianych w Zduńskiej Woli
 • Ludwik Ossibach Kantor wymiany
 • S. Jelin i J. Rudomin Dom transportowo-ekspedycyjny
 • F. Grycendler Cukiernia
 • Maurycy Bialer Kantor fabryki skrzyń i wyrobów drewnianych
 • Abram Ajzyk Piaskowski Fabryka chustek, szali i wyrobów wełnianych
 • Józef Gawot Pracownia obuwia

 

Abram Ajzyk Piaskowski

Po I wojnie światowej Abram Ajzyk Piaskowski, w spółce z Chaimem Gutgoldem z Warszawy, odkupił podupadającą firmę Henryka Fuxa (zobacz poniżej), na ulicy Kątnej 10 (dz. Wróblewskiego 10). Nowi właściciele zachowali dotychczasowy charakter produkcji i wytwarzali tkaniny wełniane i chustki.

W 1930 r. spółka A. A. Piaskowskiego, tym razem z Fajwelem Piaskowskim i Moszkiem Kopelem, wystawiła fabrykę na Pomorskiej 106. W nowym obiekcie uruchomiono 2.800 wrzecion zgrzebnych, 10 krosien mechanicznych i 100 krosien ręcznych. Pracowało tam 220 osób. Produkowane chustki, szale i pledy, były eksportowane do USA, Kanady i Ameryki Południowej.

Zabudowania fabryczne Piaskowskiego na Pomorskiej 106 zostały rozebrane w 2011 r. Stoi tam obecnie biurowiec.

 

Henryk Fux

Ok. połowy pierwszej dekady XX w. Henryk Fux kupił od firmy "Landau i Weile" teren przemysłowy przy ulicy Kątnej 10 (nr hip. 880). W 1910 r. przy produkcji wyrobów wełnianych pracowało u Fuxa 350 osób, a roczne obroty firmy sięgały 1 mln rubli. Wyroby przedsiębiorstwa były sprzedawane przez przedstawicielstwa w Moskwie, Odessie, Charkowie i Rostowie. Rekwizycje dokonane w czasie I wojny światowej i utrata rynku rosyjskiego po rewolucji bolszewickiej, doprowadziły do zamknięcia firmy i sprzedaży nieruchomości przy Kątnej 10.

 

26 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone