pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_112

Piotrkowska 112

nr hip. 534 (do 1850 r. – nr 81)

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w czerwcu 1835 r., plac nr 81 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 112) objął tkacz przybyły z Wielkiego Księstwa Haskiego, Henryk Schäffer.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki płucienniczo bawełnianej, składającej się z 3 warsztatów, przy której 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego gontami krytego.

 

Stosownie do kontraktu spisanego w łódzkim Magistracie, w październiku 1841 r., Schäffer sprzedał nieruchomość Karolowi Klauss.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany pod gontami długości łokci* 26, szerokości łokci 14, wysokości łokci 3½ miary nowopolskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

 

Przynajmniej od lat 60-tych XIX w. posesja należała do Fryderyka Schnelke.

W podwórzu funkcjonowała farbiarnia właściciela.

W latach 70-tych Schnelke wykupił grunt działki od łódzkiej gminy.

1872-1874 - "O wykupie czynszów przez Fryderyka Schnelke w mieście Łodzi". [zobacz]

Plan Rudolfa Micińskiego z 1873 r. przedstawia już murowane obiekty w podwórzu posesji.

 

W 1886 r. nieruchomość przy Piotrkowskiej 112 kupiła firma "Fischer i Stüldt", należąca do Franciszka Fischer juniora (zobacz poniżej)  i Jana Stüldt. Po rozwiązaniu spółki, w 1889 r., posesja przeszła w ręce Franciszka jr., później jego spadkobierców.

 

W 1893 r. Fiszerowie mieli zatwierdzony projekt budowy kamienicy frontowej, dwupiętrowej od ulicy i trzypiętrowej od podwórza. Dom jednak nie powstał, czego powodem mogła być śmierć Franciszka jr. w tym samym roku. Front posesji zajmował do końca parterowy drewniak, rozebrany prawdopodobnie tuż przed wybuchem II wojny światowej, w lipcu 1939 r. (AIP).

 

AIP (archiwalne informacje prasowe) - zobacz

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1893 – „Projekt budowy dwupiętrowego, a od podwórza, trzypiętrowego domu frontowego i podobnej oficyny na nieruchomości Fischera pod numerem 534 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1895 – „O zatwierdzeniu projektu na budowę przez Amalię Fischer murowanego, parterowego, podpiwniczonego domu pod numerem 112/534 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1902 – „Projekt przebudowy murowanej, dwupiętrowej oficyny z poddaszem na nieruchomości Franciszka Fischera pod numerem 534 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • Franciszek Fischer Apretura towarów wełnianych i półwełnianych
 • Feitel Wolf Fabryka chystek wełnianych
 • E. Sadokierski Drukarnia, litografia, fabryka kart kolekcyjnych
 • Walenty Kopczyński Sklep piekarni mechanicznej
 • Blum i Monitz Przetwory chemiczne
 • Erwin Proppe i S-ka Bawełna i surowce
 • Edward Leichman Fabryka firanek, portjer i kap
 • Adolf Brauer (daw. Franciszek Precel i S-ka) Fabryka pasów transmisyjnych
 • J. O. Majer Farbiarnia i pralnia chemiczna
 • M. F. Fischer Fabryka przetworów chemicznych i mydlarnia
 • F. Stempczyńska p. f. „Lech” Wytwórnia bielizny damskiej
 • W. Simonovic Pracownia ortopedyczna
 • St. Bochenek Wytwórnia maszyn swetrowych
 • S. L. Konsens Fabryka przyborów tkackich

 

 

Franciszek Fischer junior

Franciszek Fischer junior (ur. ok. 1848 - zm. 1893 akt 2459), poślubił w 1875 r. Marię Wolanek (akt 261). Z tego związku przyszło na świat przynajmniej czworo dzieci - Alfred Kajetan (ur. 1876 akt 866), Franciszek (ur. 1876 akt 868), Albert (ur. 1878 akt 15) i Antoni (ur. 1878 akt 16).

W 1881 r., po przedwczesnej śmierci Marii, Franciszek ożenił się z jej siostrą, Amalią Wolanek (akt 528). Dzieci z drugiego małżeństwa, to przynajmniej: Oskar Władysław (ur. 1882 akt 1840), Otylia Amalia (ur. 1884 akt 1314), Maksymilian Teodor (ur. 1886 akt 2219), Stefania Amalia (ur. 1890 akt 317) i Teodor Alfons (ur. 1892 akt 251).

 

W 1876 r., u zbiegu ulicy Piotrkowskiej i Dzielnej, przy obecnej Piotrkowskiej 54, Franciszek Fischer junior wystawił dwupiętrową kamienicę narożną. Posesja przy Piotrkowskiej 54 należała od 1862 r. do jego ojca, Franciszka Fischera seniora.

 

Franciszek Fischer jr., już jako właściciel kamienicy przy Piotrkowskiej 54, założył spółkę z Janem Stüldt. Zabudowania fabryczne firmy "Fischer i Stüldt" powstały przy ulicy Drewnowskiej (dz. Drewnowska 43), na działce kupionej parę lat wcześniej przez Fischera.

1887 - "O nadbudowie przez Franciszka Fischera Jana Stüldta piętra do istniejącej parterowej, murowanej suszarni, o dobudowie murowanej, parterowej kotłowni, o budowie murowanego, parterowego kantoru i stajni z wozownią pod numerami 91 i 92 przy ulicy Drewnowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

W 1886 r. firma kupiła kolejną nieruchomość, posesję przy Piotrkowskiej 112, gdzie w podwórzu istniały już zabudowania fabryczne poprzedniego właściciela.

1888 – „ O budowie przez współwłaścicieli Fischera i Stüldta murowanej, parterowej kotłowni i murowanego komina pod numerem 534 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi. [zobacz]

Po rozwiązaniu spółki w 1889 r., w rękach Stüldta pozostała fabryka przy Drewnowskiej, a Fischer przejął posesję mieszkalno fabryczną przy Piotrkowskiej.

Po śmierci Franciszka w 1893 r., firmą kierowała żona Amalia i dzieci, również z pierwszego małżeństwa.

Wąska działka przy Piotrkowskiej nie pozwalała na rozwój przedsiębiorstwa. W latach 1896-98 Fischerowie kupili tereny przy ówczesnej ulicy Dziadowskiej, później Żelaznej 22 (dz. obszar pomiędzy ul. Długosza i al. Włókniarzy – teren marketu „Lidl” i stacji benzynowej "BP"), należące wcześniej do Ludwika Meyera. Powstała tam piętrowa apretura, kotłownia, maszynownia, oraz oficyna mieszkalna na potrzeby właścicieli. W 1914 r. uruchomiono dodatkowo wytwórnię filcu.

 

Jan Stüldt, już samodzielnie, prowadził na Drewnowskiej 43 suszarnię i wykończalnię, produkował trykotaże, oraz chustki wełniane i półwełniane. Po śmierci założyciela, w 1903 r., firmę przejęli synowie, Jan jr. i Karol Stüldt. Do wybuchu I wojny światowej wybudowano nowe obiekty i zwiększono zakres wykonywanych prac.

W okresie międzywojennym firma "Jan Stuldt" nie odzyskała już dawnej pozycji. Pod koniec lat 20-tych ogłoszono upadłość przedsiębiorstwa.

 

27 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone