pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_54

Piotrkowska 54

nr hip. 501 (do 1850 r. – nr 115)

 

Na mocy protokołu deklaracyjnego z lipca 1834 r. plac nr 115 (dz. Piotrkowska 54), w nowej osadzie rękodzielniczej "Łódka", objął tkacz przybyły z Czech, Prokop Luniak. Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki wyrobów bawełnianych składającej się z 3 warsztatów, przy których 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego za otrzymaniem bezpłatnie z lasów rządowych potrzebnego na ten cel drzewa.

 

We wrześniu 1839 r. Luniak sprzedał połowę domu i placu, wchodząc od frontu po prawej stronie, Ignacemu Lissner.

Drugą połowę nieruchomości Luniak sprzedał rok później, we wrześniu 1840 r., Krystianowi Kunkel., a ten po roku, we wrześniu 1841 r., sprzedał swoją część Franciszkowi Pitschman.

Na froncie stał nieduży dom drewniany, o długości 22 łokci*, szerokości 18 łokci i wysokości 5 łokci.

* - 1 łokieć = 0,576 m

 

Zgodnie z deklaracją złożoną w Magistracie, w grudniu 1848 r., Lissner sprzedał swoją połowę Franciszkowi Pitschman, który stał się, tym samym, właścicielem całej nieruchomości.

Do Pana Franciszka należał drewniany, trzyizbowy dom frontowy z dwuizbową, murowaną przybudówką, oraz oficyna "fabryczna" o 1 izbie i 7 oknach.

Na początku lat 50-tych Pitschmann był jednym z większych łódzkich producentów tkanin wełnianych. Oto co pisze Oskar Flatt w publikacji "Opis miasta Łodzi" z 1853 r.:

Fabryka Franciszka Pitschmann, o 16 warsztatach; zatrudnia ludzi 26. W roku zeszłym wyrobiono 4200 arsz. flanelli i 3400 chustek; na to użyto surowej wełny 200 pudów; wartość produkcyi 8000 Rsr; wartość narzędzi 800 Rsr..

 

W lutym 1859 r. Karolina Pitschman, wdowa po Franciszku, sprzedała tylną część nieruchomości, pod ówczesnym adresem Dzielnej 1355, Karolowi Klosse.

W sierpniu 1859 r. Pani Karolina sprzedała frontową część nieruchomości, rozciągającą się od ulicy Piotrkowskiej do Dzielnej 1355, Leopoldowi Hentschel (Häntschel).

 

Na początku lat 60-tych, nie później niż w kwietniu 1862 r., Häntschel sprzedał nieruchomość Franciszkowi Fischer seniorowi.

Tkacz Franciszek Fischer senior (ur. 1817 - zm. 1862 akt 525) przybył na ziemie polskie z Czech, z miasta Rumburk. Na początku lat 40-tych XIX w. mieszkał w Pabianicach, gdzie w 1840 r. ożenił się z Teresą Rudolf (akt 43) i gdzie przyszło na świat dwoje pierwszych dzieci. Ok. 1843 r. Franciszek sr. osiedlił się w Łodzi.

Po śmierci Franciszka sr. w grudniu 1862 r., nieruchomość przeszła w ręce wdowy, Teresy, później syna, Franciszka Fischer juniora.

W latach 70-tych wykupiono grunt działki.

1876 - "O wykupie czynszów przez Franciszka Fischera z gruntu nr 115/501 w mieście Łodzi". [zobacz]

Dwupiętrowa kamienica narożna powstała w 1876 r.

W latach 1889-90 wzniesiono dwupiętrowy „pałac” przy Dzielnej 1 (dz. Narutowicza 1).

Posesja pozostawała w rękach rodziny Fischer przynajmniej do lat 20-tych XX w.

 

W latach 80-tych XIX w. funkcjonował pod tym adresem skład fabryczny firmy "Gampe i Albrecht".

 

Na przełomie XIX i XX w. parter budynku Fischerów wypełniony był sklepami. Eleganckie delikatesy Maurycego Sprzączkowskiego (zobacz Piotrkowska 76 i 103) imponowały wyborem win i towarów kolonialnych. Sprzączkowski prowadził również największe w Królestwie Polskim przedstawicielstwo składów herbaty „Piotra Orłowa”.

 

Pod tym adresem funkcjonował skład wędlin rodziny Rassalskich. Główny sklep Ignacego Rassalskiego sr mieścił się na ulicy Konstantynowskiej 319 (póź. Konstantynowska 12, dz. Legionów 12) w domu własnym. Posesja Rassalskich na Konstantynowskiej sąsiadowała z nieruchomością Fryderyka Sellina (Konstantynowska 14-16). Okazała kamienica Rassalskich, zbudowana w miejscu wcześniejszego domu parterowego, powstała ok. 1911 r.

1889 - "O budowie przez Rassalskiego oficyny z lodownią, na nieruchomości pod numerem 319 przy ulicy Konstantynowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

1911 - "Projekt budowy przez Ignacego Rassalskiego murowanego, trzypiętrowego domu i dwóch takich samych czteropiętrowych oficyn pod numerem 12 przy ulicy Konstantynowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

Ignacy Rassalski jr odszedł od rodzinnej tradycji, rzeźnictwa i otworzył przedsiębiorstwo powroźnicze, produkujące liny transmisyjne, okrętowe i przędzę sizalową. W okresie międzywojennym wybudował willę na ulicy Wigury 4 (dz. Wigury 4/6). Dobrze utrzymany budynek istnieje do dzisiaj.

 

W okresie międzywojennym działał przy Piotrkowskiej 54 skład (kantor) fabryki wyrobów włókienniczych Mozesa Klajmana. Przedsiebiorstwo założone w 1921 r. przy ulicy Zagajnikowej 31 (dz. Kopcińskiego 31) produkowało tkaniny jedwabne i wełniane, zatrudniało 200 robotników i wykazywało roczny obrót na poziomie ponad 3 mln złp (rok 1936). W latach 30-tych XX w. firma Mozesa Klajmana była prowadzona przez jego synów, Dawida i Lejba Klajmanów.

 

Dokumenty archiwalne:

1889 – „ Projekt budowy murowanego, dwupiętrowego, a od strony podwórza trzypiętrowego, domu mieszkalnego i trzypiętrowej oficyny mieszkalnej na nieruchomości przez Franciszka Fischera pod numerem 501 przy ulicy Dzielnej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1910 – „Projekt na przebudowę przez Alberta Fischera parteru murowanego, dwupiętrowego domu i nadbudowę drugiego piętra nad piętrową oficyną pod numerami 1-54/501 na rogu ulic Piotrkowskiej i Dzielnej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Gampe i Albrecht Skład fabryczny
  • M. Sprzączkowski Skład win, herbaty, delikatesów
  • S. J. Lewiński Zakład elektrotechniczny i optyczny
  • Ignacy Rassalski Skład wędlin
  • A. Rotszyld Tkalnia wyrobów wełnianych i półwełnianych
  • Stanisław Jaworski (daw. M. Sprzączkowski) Skład win, herbaty, delikatesów
  • S. Lasman Magazyn konfekcyj damskiej
  • M. Klajman (właśc. D. i L. Klajman) Fabryka wyrobów włókienniczych
  • B. Buzyn Fabryka wyrobów włókienniczych

 

26 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone