pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_54

Piotrkowska 54

nr hip. 501 (do 1850 r. – nr 115)

 

Na mocy protokołu deklaracyjnego z 1834 r. plac nr 115 (dz. Piotrkowska 54), w nowej osadzie rękodzielniczej "Łódka", objął tkacz przybyły z Czech, Prokop Luniak. Nowy właściciel zobowiązał się do wystawienia, w ciągu dwóch lat, drewnianego domu frontowego.

 

Trudno mi w tej chwili powiedzieć czy Pan Prokop dotrzymał przyrzeczenia, czy zrobił to następny osadnik, ale w latach 40-tych na froncie Piotrkowskiej 54 stał trzyizbowy dom drewniany z dwuizbową murowaną przybudówką. Ówczesny właściciel, Franciszek Pitschman, wystawił w podwórzu parterową, drewnianą oficynę "fabryczną" o jednej izbie i 7 oknach.

Na początku lat 50-tych Pitschmann był jednym z większych łódzkich producentów tkanin wełnianych. Oto co pisze Oskar Flatt w publikacji "Opis miasta Łodzi" z 1853 r.:

Fabryka Franciszka Pitschmann, o 16 warsztatach; zatrudnia ludzi 26. W roku zeszłym wyrobiono 4200 arsz. flanelli i 3400 chustek; na to użyto surowej wełny 200 pudów; wartość produkcyi 8000 Rsr; wartość narzędzi 800 Rsr..

 

Przynajmniej od początku lat 60-tych XIX w., przez kolejne 60 lat, nieruchomość przy Piotrkowskiej 54 (od 1886 r. również przy Piotrkowskiej 112) należała do rodziny Fischer.

W latach 70-tych wykupiono grunt działki.

1876 - "O wykupie czynszów przez Franciszka Fischera z gruntu nr 115/501 w mieście Łodzi". [zobacz]

Dwupiętrowa kamienica narożna powstała w 1876 r.

W latach 1889-90 wzniesiono dwupiętrowy „pałac” przy Dzielnej 1 (dz. Narutowicza 1).

 

W latach 80-tych XIX w. funkcjonował pod tym adresem skład fabryczny firmy "Gampe i Albrecht".

 

Na przełomie XIX i XX w. parter budynku Fischerów wypełniony był sklepami. Eleganckie delikatesy Maurycego Sprzączkowskiego (zobacz Piotrkowska 76 i 103) imponowały wyborem win i towarów kolonialnych. Sprzączkowski prowadził również największe w Królestwie Polskim przedstawicielstwo składów herbaty „Piotra Orłowa”.

 

Pod tym adresem funkcjonował skład wędlin rodziny Rassalskich. Główny sklep Ignacego Rassalskiego sr mieścił się na ulicy Konstantynowskiej 319 (póź. Konstantynowska 12, dz. Legionów 12) w domu własnym. Posesja Rassalskich na Konstantynowskiej sąsiadowała z nieruchomością Fryderyka Sellina (Konstantynowska 14-16). Okazała kamienica Rassalskich, zbudowana w miejscu wcześniejszego domu parterowego, powstała ok. 1911 r.

1889 - "O budowie przez Rassalskiego oficyny z lodownią, na nieruchomości pod numerem 319 przy ulicy Konstantynowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

1911 - "Projekt budowy przez Ignacego Rassalskiego murowanego, trzypiętrowego domu i dwóch takich samych czteropiętrowych oficyn pod numerem 12 przy ulicy Konstantynowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

Ignacy Rassalski jr odszedł od rodzinnej tradycji, rzeźnictwa i otworzył przedsiębiorstwo powroźnicze, produkujące liny transmisyjne, okrętowe i przędzę sizalową. W okresie międzywojennym wybudował willę na ulicy Wigury 4 (dz. Wigury 4/6). Dobrze utrzymany budynek istnieje do dzisiaj.

 

W okresie międzywojennym działał przy Piotrkowskiej 54 skład (kantor) fabryki wyrobów włókienniczych Mozesa Klajmana. Przedsiebiorstwo założone w 1921 r. przy ulicy Zagajnikowej 31 (dz. Kopcińskiego 31) produkowało tkaniny jedwabne i wełniane, zatrudniało 200 robotników i wykazywało roczny obrót na poziomie ponad 3 mln złp (rok 1936). W latach 30-tych XX w. firma Mozesa Klajmana była prowadzona przez jego synów, Dawida i Lejba Klajmanów.

 

Dokumenty archiwalne:

1889 – „ Projekt budowy murowanego, dwupiętrowego, a od strony podwórza trzypiętrowego, domu mieszkalnego i trzypiętrowej oficyny mieszkalnej na nieruchomości przez Franciszka Fischera pod numerem 501 przy ulicy Dzielnej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1910 – „Projekt na przebudowę przez Alberta Fischera parteru murowanego, dwupiętrowego domu i nadbudowę drugiego piętra nad piętrową oficyną pod numerami 1-54/501 na rogu ulic Piotrkowskiej i Dzielnej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Gampe i Albrecht Skład fabryczny
  • M. Sprzączkowski Skład win, herbaty, delikatesów
  • S. J. Lewiński Zakład elektrotechniczny i optyczny
  • Ignacy Rassalski Skład wędlin
  • A. Rotszyld Tkalnia wyrobów wełnianych i półwełnianych
  • Stanisław Jaworski (daw. M. Sprzączkowski) Skład win, herbaty, delikatesów
  • S. Lasman Magazyn konfekcyj damskiej
  • M. Klajman (właśc. D. i L. Klajman) Fabryka wyrobów włókienniczych
  • B. Buzyn Fabryka wyrobów włókienniczych

 

26 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone