pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_12

Piotrkowska 12

nr hip. 252 (do 1850 r. – nr 55)

 

W lutym 1826 r. spisano w łódzkim Magistracie dokument następującej treści:

Przede mną, Burmistrzem miasta Łodzi, stanąwszy osobiście Jan Beyer, kupiec, z rekomendacji P. Maysner, kupca w mieście Zgierzu osiadłego, przybyły, zadeklarował co następuje.

Przybywszy do kraju tutejszego z Wielkiego Księstwa Warszawskiego, a mianowicie z miasta Międzyrzycza, zamierzyłem ostatecznie osiąść w mieście tutejszym, z obowiązkiem utrzymywania na zawsze kupiectwa Nowej Osadzie dotąd zbywającego.

Beyer zadeklarował również wystawienie domu dwufamilijnego długości łokci 32, szerokości łokci 22, z drzewa, na podmurowaniu, dachówką krytego.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Trudno powiedzieć czy Beyer wystawił dom frontowy, ale przytoczony poniżej dokument, z 1863 r., wymienia podobny, nieco mniejszy obiekt.

 

W pierwszej połowie lat 50-tych nieruchomość była w rękach Andrzeja Chałupskiego.

 

Na mocy kontraktu z lutego 1863 r. nieruchomość kupił Jakób Böhm.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie parterowy dom drewniany mieszkalny pod dachówką, mający długości łokci 30, szerokości łokci 16, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

 

W grudniu 1864 r. Böhm sprzedał nieruchomość Konradowi Gröne.

W podaniu do Magistratu, w 1865 r., Gröne pisał:

Mam zamiar do domu jaki posiadam pod Nº 252 przy ulicy Piotrkowskiej [dz. Piotrkowska 12], z lewej strony plac pusty ogrodzić od ulicy parkanem murowanym, długości łokci 6½, szeroki 1.

 

Od 1874 r., przez kolejne 34 lata, nieruchomość należała do Izraela Sendrowicza.

Pierwszym obiektem murowanym na posesji przy Piotrkowskiej 12, wystawionym prawdopodobnie już przez Sendrowicza (nie jest jeszcze obecny na planie R. Micińskiego z 1873 r., a jest już naniesiony na planie tego samego autora z 1877 r.), był budynek we wschodniej części działki, stojący na froncie ulicy Południowej. W połowie lat 90-tych, przed wystawieniem kamienicy narożnej, był to dom dwupiętrowy.

W 1898 r. Sendrowicz wystawił trzypiętrową kamienicę narożną, według projektu Dawid Lande. Na jej budowę uzyskał pożyczkę od Towarzystwa Kredytowego, w wysokości 42.700 rubli. Według tego samego projektu podwyższono o jedno piętro kamienicę na froncie ulicy Południowej.

 

Pod koniec pierwszej dekady XX w. nieruchomość przeszła w ręce Ezriela Libermana. Taryfa domów z 1920 r. wymienia sukcesorów E. Libermana jako właścicieli.

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1897 – „O budowie przez Izraela Senderowicza murowanego, trzypiętrowego domu z podobnymi oficynami i nadbudowie trzeciego piętra nad istniejącym dwupiętrowym domem pod numerem 252 na rogu ulic Piotrkowskiej i Południowej”. [zobacz]

1910 – „Plan urządzenia cukierni i piekarni w piwnicy i projekt wyburzenia filarów z zastąpieniem ich żelaznymi belkami na parterze murowanego, trzypiętrowego, podpiwniczonego, frontowego domu z poddaszem [należącego do] Ezriela Libermana na rogu ulic Piotrkowskiej i Południowej pod numerami 252/12 i 2 w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Henryk Hüffer Przędzalnia wigoni i wyrobów trykotowych
  • Henryk Górski Kantor agenturowo-komisowy
  • I. Baumzecer Skład oświetlenia gazożarowego
  • Jan Haneman Kantor wymiany i loterji
26 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone