pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_12

Piotrkowska 12

nr hip. 252 (do 1850 r. – nr 55)

 

W lutym 1826 r. spisano w łódzkim Magistracie dokument następującej treści:

Przede mną, Burmistrzem miasta Łodzi, stanąwszy osobiście Jan Beyer, kupiec, z rekomendacji P. Maysner, kupca w mieście Zgierzu osiadłego, przybyły, zadeklarował co następuje.

Przybywszy do kraju tutejszego z Wielkiego Księstwa Warszawskiego, a mianowicie z miasta Międzyrzycza, zamierzyłem ostatecznie osiąść w mieście tutejszym, z obowiązkiem utrzymywania na zawsze kupiectwa Nowej Osadzie dotąd zbywającego.

Beyer zadeklarował również wystawienie domu dwufamilijnego długości łokci 32, szerokości łokci 22, z drzewa, na podmurowaniu, dachówką krytego.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Trudno powiedzieć czy Beyer wystawił dom frontowy, ale przytoczony poniżej dokument, z 1863 r., wymienia podobny, nieco mniejszy obiekt.

 

W pierwszej połowie lat 50-tych nieruchomość była w rękach Andrzeja Chałupskiego.

 

Na mocy kontraktu z lutego 1863 r. nieruchomość kupił Jakób Böhm.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie parterowy dom drewniany mieszkalny pod dachówką, mający długości łokci 30, szerokości łokci 16, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

 

W grudniu 1864 r. Böhm sprzedał nieruchomość Konradowi Gröne.

W podaniu do Magistratu, w 1865 r., Gröne pisał:

Mam zamiar do domu jaki posiadam pod Nº 252 przy ulicy Piotrkowskiej [dz. Piotrkowska 12], z lewej strony plac pusty ogrodzić od ulicy parkanem murowanym, długości łokci 6½, szeroki 1.

 

Od 1874 r., przez kolejne 34 lata, nieruchomość należała do Izraela Sendrowicza.

W 1898 r. Sendrowicz wystawił trzypiętrową kamienicę frontową, według projektu Dawid Lande. Na jej budowę uzyskał pożyczkę od Towarzystwa Kredytowego, w wysokości 42.700 rubli.

 

Pod koniec pierwszej dekady XX w. nieruchomość przeszła w ręce Ezriela Libermana. Taryfa domów z 1920 r. wymienia sukcesorów E. Libermana jako właścicieli.

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1897 – „O budowie przez Izraela Senderowicza murowanego, trzypiętrowego domu z podobnymi oficynami i nadbudowie trzeciego piętra nad istniejącym dwupiętrowym domem pod numerem 252 na rogu ulic Piotrkowskiej i Południowej”. [zobacz]

1910 – „Plan urządzenia cukierni i piekarni w piwnicy i projekt wyburzenia filarów z zastąpieniem ich żelaznymi belkami na parterze murowanego, trzypiętrowego, podpiwniczonego, frontowego domu z poddaszem [należącego do] Ezriela Libermana na rogu ulic Piotrkowskiej i Południowej pod numerami 252/12 i 2 w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Henryk Hüffer Przędzalnia wigoni i wyrobów trykotowych
  • Henryk Górski Kantor agenturowo-komisowy
  • I. Baumzecer Skład oświetlenia gazożarowego
  • Jan Haneman Kantor wymiany i loterji
26 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone