pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_13

Piotrkowska 13

nr hip. 277 (do 1850 r. - 133)

 

Kontraktem z 1 lipca 1839 r. Bernard Heinemann sprzedał nieruchomość Fryderyce Burg, wdowie po szynkarzu, Auguście Burg. Niespełna dwa miesiące później, 29 sierpnia, 33 letnia Fryderyka poślubiła (akt 67) 25 letniego farbiarza, Jana Peter (ur. 1814 - zm. 1874 akt 37).

Rodzina Peter pochodziła z Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Rodzice Jana, postrzygacze, osiedlili się w pobliskim Konstantynowie.

W 1839 r. na froncie stał parterowy dom drewniany mieszkalny pod dachówką, mający długości łokci* 30, szerokości łokci 20, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Nietrudno zgadnąć jaką profesją zajęli się małżonkowie Peter. Pod fachowym okiem Pani Fryderyki otworzył podwoje szynk i sklep z towarami korzennymi, śledziami i mydłem.

Przynajmniej od pierwszej połowy lat 50-tych do Petera należała również sąsiednia posesja, przy Piotrkowskiej 15.

 

W kwietniu 1861 r. pod szynkiem Petera zgromadził się tłum "niszczycieli maszyn", który pomaszerował na Stare Miasto w celu zniszczenia mechanicznej przędzalni Abrama Prussaka.

Fabrykant Henryk Vorwerk, właściciel ręcznej fabryki wełnianej przy Piotrkowskiej 11, tak zeznawał:

Przy domu Petera, gdzie się tłumy czeladzi zbierały, i tam prowadził [jeden z "burzycieli"] słowo podburzające przeciwko niesłuszności utrzymywania warsztatów mechanicznych.

Według zeznania policjanta, inny z główniejszych przywódców przed Vorwerkiem zbierając tłumy, wyśpiewywał, że jest król Herod i na czele rozjuszonej tłuszczy udał się na Stare Miasto z zamiarem zniszczenia fabryki Prussaka.

 

Jednopiętrowy dom narożny stanął w 1862 r., według projektu Jana Karola Mertschinga.

W podaniu do Magistratu, w marcu 1862 r., Peter pisał:

Życzeniem mojem jest na placu wieczysto czynszowym pod Nº 277 przy ulicy Piotrkowskiej i Południowej narożnie położonym, wystawić dom mieszkalny massiv murowany o jednym piętrze, długi stóp* 65, szeroki stóp 46, wysoki stóp 30 z frontu, z boku zaś długi stóp 120, dachówką kryty, z kominami murowanemi.

* - 1 stopa = 0,3048 m

 

W planach utworzenia w Łodzi Instytutu Politechnicznego, jakie podjęto po upadku powstania styczniowego, rozważano czasowe urządzenie pomieszczeń Instytutu na nieruchomości Petera.

 

Pod koniec lat 80-tych XIX w. działała pod tym adresem księgarnia, skład nut i materiałów piśmiennych Juliusza Arndta. Księgarnia Arndta, założona w 1859 r., funkcjonowała wcześniej pod kilkoma adresami, między innymi w sąsiednim domu, przy Piotrkowskiej 15.

 

Narożna posesja pozostawała własnością rodziny Peter przynajmniej do lat 20-tych XX w. Taryfy domów z lat 1888-1920 wymieniają Gustawa Peter, później Marię Peter i sukcesorów Gustawa Peter.

 

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Ludwik Henig Skład wyrobów galanteryjnych, platerowanych i bronzowych
  • Juliusz Arndt Księgarnia, skład nut i materiałów piśmiennych
  • H. Milbitz Księgarnia, skład nut i materiałów piśmiennych
  • E. W. Kijas Herbata, kawa, cukier, samowary, towary chińskie
  • M. R. Hauk Herbata, kawa, cukier, samowary
  • Knie, Falk i S-ka Sprzedaż biletów okrętowych
  • M. N. Wischniak Skład jedwabiu
  • B. Wesołowski Cukiernia Ziemiańska
28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone