pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_13

Piotrkowska 13

nr hip. 277 (do 1850 r. - 133)

 

Już w 1841 r., w drewnianym domu frontowym, osiedlił się Jan Peter. Właściciel, czy może w tym czasie jeszcze dzierżawca narożnej nieruchomości, otworzył sklep z towarami korzennymi, śledziami i mydłem, a po jakimś czasie szynk i cukiernię. Warto zauważyć, że prawie 10 lat później, w 1850 r., ze 120 łódzkich sklepów, skupionych głównie w północnej części miasta, na całej długości ulicy Piotrkowskiej funkcjonowało ich zaledwie 24. Handlowy charakter głównej ulicy dopiero nadchodził.  

Dom Petera był świadkiem rozruchów, tzw. "buntu tkaczy", w 1861 r. Na rogu ulicy Południowej i Piotrkowskiej, w kwietniu 1861 r., zebrał się tłum "niszczycieli maszyn", który ruszył na północ, na pogrom mechanicznej fabryki wełnianej Abrama Prussaka na Starym Mieście. 

W 1862 r. Jan Peter wystawił budynek narożny w obecnym kształcie, według projektu Jana Karola Mertschinga.

W planach utworzenia w Łodzi Instytutu Politechnicznego, jakie podjęto po upadku powstania styczniowego, rozważano czasowe urządzenie pomieszczeń Instytutu w domu Petera.

Pod koniec lat 60-tych XIX w. Peter jest wymieniany jako właściciel dwóch posesji, przy Piotrkowskiej 13 i 15.

W latach 80-tych XIX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 13 należała już do syna Jana Petera, Gustawa. Narożna posesja pozostawała własnością rodziny Peter jeszcze w latach 20-tych XX w.

 

Pod koniec lat 80-tych XIX w. działała pod tym adresem księgarnia, skład nut i materiałów piśmiennych Juliusza Arndta. Księgarnia Arndta, założona w 1859 r., funkcjonowała wcześniej pod kilkoma adresami, między innymi w sąsiednim domu, przy Piotrkowskiej 15.

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Ludwik Henig Skład wyrobów galanteryjnych, platerowanych i bronzowych
  • Juliusz Arndt Księgarnia, skład nut i materiałów piśmiennych
  • H. Milbitz Księgarnia, skład nut i materiałów piśmiennych
  • E. W. Kijas Herbata, kawa, cukier, samowary, towary chińskie
  • M. R. Hauk Herbata, kawa, cukier, samowary
  • Knie, Falk i S-ka Sprzedaż biletów okrętowych
  • M. N. Wischniak Skład jedwabiu
  • B. Wesołowski Cukiernia Ziemiańska
28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone