pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_178

Piotrkowska 178

nr hip. 567 (do 1850 r. – nr 48)

 

Na froncie stał murowany dom rządowy, zbudowany w latach 1825-26. Został wyburzony na początku lat 70-tych XX w.

Począwszy od lat 30-tych XIX w. nieruchomość należała do Alojzego Kobera. W 1839 r., w podwórzu, powstał murowany budynek farbiarni. W roku 1861, w trakcie wydarzeń związanych z tzw. "buntem tkaczy", podłożono ogień w tylnej części posesji. Pożar strawił dwie drewniane oficyny, stajnie i nieduży obiekt apretury. W tym czasie Alojzy Kober był już znaną w Łodzi postacią. Piastował funkcję starszego Zgromadzenia Majstrów Tkackich.

Taryfa domów na rok 1870 wymienia nadal Alojzego Kobera jako właściciela i taki stan rzeczy miał miejsce prawdopodobnie do jego śmierci, w 1877 r.

 

Przynajmniej w pierwszej połowie lat 80-tych XIX w. nieruchomość należała do Abrama Dobranickiego, który wykupił grunt działki.

1883-1885 - "O wykupie czynszów przez Abrama Dobranickiego z gruntu nr 48/567 w mieście Łodzi". [zobacz]

Czy osoba właściciela jest tożsama z postacią Abrama vel Adolfa Dobranickiego, syna Jakuba Chaima Dobranickiego? Do wyjaśnienia.

 

W drugiej połowie lat 80-tych XIX w., prawdopodobnie wkrótce po wykupieniu gruntu działki, posesja przeszła w ręce Karola Puscha.

 

Na przełomie XIX i XX w. nieruchomość, podobnie jak sąsiednia, pod numerem 180, należała do Moritza Heimana, a w latach późniejszych do małżeństwa Heleny Emilji i Ryszarda Skibińskich.

 

Dokument archiwalny:

1888 – „O budowie przez Karola Puscha murowanej, piętrowej oficyny mieszkalnej i z ustępami pod numerem 567 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • M. Paszkowski, Remiza „Kaliska” Wynajem karet i powozów
  • Tomasz Danecki Fabryka wag
  • „Krzemiński” Fabryka rowerów, wózków inwalidzkich i bagażowych
27 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone