pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_176

Piotrkowska 176

nr hip. 566 (do 1850 r. – nr 49)

 

zdjęcie w galerii przedstawia domy rządowe przy Piotrkowskiej 174-182 (od lewej)

 

Na mocy kontraktu zatwierdzonego w lipcu 1839 r., plac nr 49 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 176), ze stojącym na froncie murowanym domem rządowym, kupił Józef Lohrbacher.

 

Na podstawie umowy kupna-sprzedaży, sporządzonej w październiku 1846 r., małżonkowie Maria i Józef Lohrbacher sprzedali nieruchomość małżonkom Paulinie i Krystianowi Fryderykowi Ekstein.

 

Na podstawie umowy kupna-sprzedaży, sprządzonej w kwietniu 1849 r., małżonkowie Ekstein sprzedali nieruchomość Karolowi Luniak, za kwotę 720 rubli srebrem.

 

Na podstawie umowy kupna-sprzedaży, sporządzonej w listopadzie 1854 r., małżonkowie Maria i Karol Luniak sprzedali nieruchomość małżonkom Auguście i Florianowi Diesner, za kwotę 1800 rubli srebrem.

 

W 1860 r. nieruchomość została wystawiona na publiczną licytację. Najwyższe postąpienie, w kwocie 1800 rubli, złożył Franciszek Weiser.

 

Na skutek niespłaconej pożyczki, w wysokości 3000 rubli, która obciążała Franciszka Weiser, w sierpniu 1866 r. nieruchomość przeszła na własność Szmula Saltzman (zobacz poniżej), który w tym samym miesiącu sprzedał ją małżonkom Juliannie i Augustowi Kasper.

W połowie lat 70-tych Kasper wykupił grunt działki.

1875-1876 - "O wykupie czynszów przez Augusta Kaspra z placu nr 49/566 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Przynajmniej od początku lat 90-tych posesja należała do Fiszela Szafrana.

Taryfa domów z 1920 r. wymienia jako właścicieli Surę Szafran i sukcesorów Fiszela Szafrana.

 

Po II wojnie światowej, w III kwartale 1957 r., oddano do użytku budynek mieszkalny, który zajął frontowy obszar posesji Piotrkowskiej 172-180 (MA). Sześciopiętrowy blok został określony przez łodzian mianem "Adaś", od nazwy dźwigu pracującego przy budowie.

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1893 – „O zatwierdzeniu planu na budowę przez Fiszela Szafrana trzypiętrowego domu z poddaszem oraz piętrowego budynku gospodarczego pod numerem 566 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1898 – „O budowie przez Fiszela Szafrana murowanego, trzypiętrowego domu z oficynami i budynkiem gospodarczym pod numerem 566 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Szmul Saltzman

Jeden z najbogatszych łódzkich kupców, Samuel (Szmul) Jechezekiel Saltzman (ur. 1797 r. – zm. 1875 r.), pochodził z Brzezin i osiedlił się w Łodzi ok. 1820 r. Był ortodoksyjnym Żydem, zwolennikiem cadyka kockiego. Prowadził rozliczne działania handlowe, w tym handel przędzą i udostępnianie tkaczom przędzy na kredyt.

W połowie lat 50-tych XIX w. Saltzman był właścicielem jednego z dwóch istniejących składów trunków krajowych, zaopatrujących łódzkie szynki. Zajmował się również obrotem nieruchomościami. Kalendarz Jana Petersilge z 1870 r. podaje pięć parceli Saltzmana - na Franciszkańskiej, Nowomiejskiej, Starym Rynku i dwie na Średniej (dz. Pomorska).

Nazwiskiem Saltzmana została nazwana nowa ulica, wytyczona w latach 60-tych XIX w., łącząca ulicę Średnią (dz. Pomorska) z Północną. W latach późniejszych przyjęto nazwę „Solna”, od niemieckiego „salz” – sól.

Córka Szmula Saltzmana, Salomea, została żoną fabrykanta Izydora Birnbauma, właściciela założonej w 1877 r. mechanicznej przędzalni i tkalni wełny, na obecnej ulicy Sienkiewicza 3/5 (obszar przy gmachu telewizji, zabudowania nie istnieją).

 

Ogłoszenia prasowe:

  • I. Poznański Zakład mechaniczno-ślusarski
  • F. W. Brojer i H. Majewski Przedsiębiorstwo budowy kominów fabrycznych
27 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone