pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_77

Piotrkowska 77

nr hip. 771 (do 1850 r. - 131)

 

Na mocy protokołu deklaracyjnego z lipca 1834 r. plac pod Nº 131 przy ulicy Piotrkowskiej w nowej osadzie rękodzielniczej tutejszej objął tkacz z Czech, August Rafse. Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki wyrobów bawełnianych składającej się z 3 warsztatów przy których 2 czeladzi użytych będzie. Zgodnie z podpisanym protokołem Rafse miał wystawić, w przeciągu najdalej lat 2, dom drewniany kryty gontem. Trudno powiedzieć czy Pan August dotrzymała słowa, być może zrobił to następny dzierżawca, ale koniec końców na froncie Piotrkowskiej 77 stanął parterowy drewniak.

 

Pod koniec lat 60-tych XIX w. posesja przy Piotrkowskiej 77 należała do Theodora Kahla.

W drugiej połowie lat 70-tych Kahl wykorzystywał (był właścicielem?) ręczną tkalnię Józefa Ludwiga.

 

Kolejny właściciel, Adolf Otto, wykupił w latach 70-tych grunt działki.

1876 - "O wykupie czynszów przez Adolfa Otto z gruntu nr 131/771 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Budynek w obecnym kształcie, dom bankowy Maksymiliana Goldfedera (zobacz poniżej), został zbudowany w latach 1891-92, według projektu Hilarego Majewskiego.

Pierwotny projekt budynku dwupiętrowego, wykonany przez warszawskiego architekta Bronisława Brodzica-Żochowskiego, nie został zrealizowany.

 

W latach 30-tych XX w. mieścił się tutaj „Dom Bankowy Najda, B-cia Winter i Weiss”.

 

Dokumenty archiwalne:

1891 – „Projekt na budowę przez Maksymiliana Goldfedera murowanego, dwupiętrowego, podpiwniczonego domu mieszkalnego ze strychem, takiej że oficyny i piętrowego budynku gospodarczego pod numerem 771 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1898 – „Projekt budowy murowanego, parterowego magazynu na nieruchomości Maksymiliana Goldfedera pod numerem 771 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Dom Bankowy Najda, B-cia Winter i Weiss

 

Maksymilian Goldfeder, czyli kariera bankiera

Maksymilian (1846-1923) był młodszym bratem Adolfa Goldfedera, właściciela prywatnego banku otworzonego w Warszawie w 1860 r. Maksymilian przyjechał do Łodzi w latach 70-tych XIX w., na początku funkcjonowania łódzkiego oddziału domu bankowego Adolfa. Był ponoć sprytnym i energicznym finansistą. Można oględnie powiedzieć, że przy wykorzystaniu rodzinnego interesu (rozpoczętego od wygranej na loterii) i specyfiki żywiołowego rozwoju Łodzi, zgromadził kapitał pozwalający na rozwinięcie własnej działalności finansowej. Dom bankowy Maksymiliana Goldfedera otworzył podwoje w 1891 r., w specjalnie do tego celu zaprojektowanym obiekcie przy Piotrkowskiej 77 - parter służył celom bankowym, piętro reprezentacyjnym, a oficyna mieszkalnym.

Związek byłego warszawianina z Łodzią przypieczętowało małżeństwo z Anną (Fanny) Jarocińską, córką Zygmunta Jarocińskiego. Fundacja Anny i Maksymiliana Goldfederów wspierała Łódzkie Żydowskie Towarzystwo Dobroczynności w prowadzeniu kamienicy przy ulicy Średniej 104 (dz. Pomorska 92). W obiekcie wynajmowano mieszkania za niewysoki czynsz, tzw. „tanie mieszkania”. Sądzę, że filantropijna działalność Maksymiliana, jeżeli takowa miała faktycznie miejsce, mogła być jedynie zasługą jego żony, Fanny Jarocińskiej, ale to tylko moje prywatne, niczym nie podparte przypuszczenia.

Sposób prowadzenia interesów przez Maksymiliana Goldfedera był adekwatny do miejsca i czasów w jakich je prowadził. Wykrycie szalbierstw Pana Maksymiliana przez Oskara Kohna (trafiła kosa na kamień), to tylko jeden z przykładów wątpliwych praktyk właściciela banku przy Piotrkowskiej 77.

Wszystko się "jakoś kręciło" do śmierci pryncypała. Potem pozostały już tylko same długi, a majątek, w tym nieruchomość przy Piotrkowskiej 77, zlicytowano.

Na koniec, żeby nie było tak smutno. Józef i Bernard Goldfeder, synowie Adolfa, zasiadali w zarządzie Towarzystwa Budowy i Eksploatacji Kolei Dojazdowych w Polsce Sp. Akc., które w początkach działalności było kredytowane przez dom bankowy ich ojca. Chyba nieprzypadkowy jest fakt, iż pałac Maksymiliana Goldfedera przy Piotrkowskiej 77, po śmierci właściciela i bankructwie jego domu bankowego, został kupiony na początku lat 30-tych XX w. przez Łódzkie Wąskotorowe Elektryczne Koleje Dojazdowe Tow. Akc.

 

29 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone