pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_6

Piotrkowska 6

nr hip. 249 (do 1850 r. – nr 58)

 

Plan Józefa Lenartowskiego z 1849 r. przedstawia na froncie posesji dom drewniany.

Na mocy kontraktu z lipca 1860 r. nieruchomość wieczysto czynszowa przy Piotrkowskiej 58 (dz. Piotrkowska 6) była własnością Edwarda Kenig, a w niedługim czasie przeszła w ręce jego zamężnej córki, Emmy Czernko.

Pierwsze informacje zapisane w księdze hipotecznej dotyczą 1867 r. W tym czasie, dokładnie 1 kwietnia 1867 r., sporządzono kontrakt, na mocy którego spółka "Hielle i Dittrich" kupila nieruchomość przy Piotrkowskiej 6 od Emmy Czernko, za kwotę 17 tyś. rbs. Przedmiotem kupna była tylko niewielka część działki (50 prętów*) z zabudowaniami, w skład których wchodziła jednopiętrowa kamienica frontowa z dwoma przyległymi oficynami. Przynależny ogród, o powierzchni 400 prętów, pozostał własnością sprzedającej.

* - 300 prętów = 0,56 ha

Rysunek elewacji frontowej pierwotnej kamienicy prezentuje dokument budowany z 1881 r., dotyczący wystawienia parterowej dobudówki do lewej oficyny.

Trudno mi w tej chwili stwierdzić, czy skład Zakładów Żyrardowskich przy Piotrkowskiej 6 funkcjonował przed 1867 r., w lokalu dzierżawionym od rodziny Kenig/Czernko, ale z pewnością istniał już w czerwcu 1867 r., o czym informuje ogłoszenie w "Lodzer Zeitung". W drugiej połowie lat 60-tych XIX w. łódzkim przedstawicielem firmy z Żyrardowa, jak zapisano w księdze hipotecznej zarządzający składem wyrobów lnianych z fabryki w Żyrardowie pod firmą "Hielle i Dittrich", był Wilhelm Martin.

Przynajmniej od lat 80-tych XIX w. nieruchomość żyrardowskiej firmy przybrała kształt litery "L" i objęła również działkę przy ulicy Południowej 447 (dz. Rewolucji 1905 r. 4).

Zgodnie z projektem z 1882 r., autorstwa Ignacego Markiewicza, spółka "Hielle i Dittrich" wystawiła trzypiętrową kamienicę frontową. Kamienica była komfortowo wyposażona. W mieszkaniach znajdowały się ubikacje i łazienki z wannami. Wynajęcie tutaj trzypokojowego mieszkania z kuchnią, na 3 piętrze (piętra niższe były droższe), kosztowało w 1893 r. 550 rubli rocznie. W południowej części Piotrkowskiej czynsze były niższe. Tygodniowa pensja robotnika wynosiła w tym czasie 4-5 rubli.

 

Pod koniec lat 60-tych XIX w. działał przy Piotrkowskiej 6 sklep Adolfa Polte. Właściciel oferował różnorodny towar, od Proszku Perskiego na wygubienie robactwa, do pierników i mączki czekoladowej.

 

Pod koniec pierwszej dekady XX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 6 przeszła w ręce Abrama Dawida Eisnera.

A. D. Eisner był zamożnym kupcem, którego skład przędzy funkcjonował przy Dzielnej 22 (dz. Narutowicza 24), na należącej do niego nieruchomości. Przed I wojną światową A. D. Eisner był także właścicielem posesji przy Piotrkowskiej 111 i Piotrkowskiej 81.

W okresie międzywojennym, jak w przypadku wielu nieruchomości, trudno jest jednoznacznie określić właściciela Piotrkowskiej 6. Zarówno na początku lat 20-tych, jak i w latach późniejszych, pojawia się postać A. D. Eisnera, jednak liczne podziały majątkowe i zastawy hipoteczne zaciemniają obraz własności.

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Adolf Polte Sklep "wielobranżowy"
  • Hielle i Dittrich Skład główny wyrobów Tow. Akc. Zakładów Żyrardowskich
  • K. Sznajder Skład Warszawskiej Destylarni Parowej
  • Michał Kapuściński (daw. F. Łapiński) Magazyn obuwia (szewc)
  • L. Szerm Fabryka i skład czapek
  • F. Bromberg Dom konfekcyjny
  • A. Alter Magazyn bławatny i dom konfekcyjny
  • I. L. Margulies Fabryczny skład papieru

25 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone