pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_6

Piotrkowska 6

nr hip. 249 (do 1850 r. – nr 58)

 

Kalendarz Jana Petersilge na rok 1870 wymienia już spółkę "Hielle i Dittrich", jako właściciela posesji przy Piotrkowskiej 6.

"Towarzystwo Akcyjne Zakładów Żyrardowskich Hielle i Dittrich", którego założycielami byli Karol Teodor Hielle (1822-1871) i Karol August Dittrich (1819-1886), wystawiło kamienicę w 1882 r., według projektu Ignacego Markiewicza. W parterze funkcjonował skład fabryczny Zakładów Żyrardowskich. Jak ówcześnie pisano, sprzedawano tutaj "bieliznę lnianą, pościelową, damską i męzką".

Kamienica Hiellego i Dittricha była komfortowo wyposażona. W mieszkaniach znajdowały się ubikacje i łazienki z wannami. Wynajęcie tutaj trzypokojowego mieszkania z kuchnią, na 3 piętrze (piętra niższe były droższe), kosztowało w 1893 r. 550 rubli rocznie. W południowej części Piotrkowskiej czynsze były niższe. Tygodniowa pensja robotnika wynosiła w tym czasie 4-5 rubli.

 

Pod koniec pierwszej dekady XX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 6 przeszła w ręce Abrama Dawida Eisnera. Taryfa domów z roku 1920 wymienia nadal Eisnera jako właściciela posesji.

Abram Dawid Eisner był zamożnym kupcem. Skład przędzy A. D. Eisnera funkcjonował przy Dzielnej 22 (dz. Narutowicza 24), na należącej również do niego nieruchomości. A. D. Eisner był także właścicielem posesji przy Piotrkowskiej 111 i Piotrkowskiej 81.

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Hielle i Dittrich Skład główny wyrobów Tow. Akc. Zakładów Żyrardowskich
  • K. Sznajder Skład Warszawskiej Destylarni Parowej
  • Michał Kapuściński (daw. F. Łapiński) Magazyn obuwia (szewc)
  • L. Szerm Fabryka i skład czapek
  • F. Bromberg Dom konfekcyjny
  • A. Alter Magazyn bławatny i dom konfekcyjny
  • I. L. Margulies Fabryczny skład papieru

25 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone