pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_6

Piotrkowska 6

nr hip. 249 (do 1850 r. – nr 58)

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w grudniu 1825 r., plac nr 58 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 6) objął Andrzej Jesse.

 

Zgodnie z dwoma kontraktami, które zaginęły już na początku lat 50-tych XIX w., Jesse sprzedał nieruchomość Andrzejowi Tebus, ten zaś Fryderykowi Leopold.

Pan Fryderyk z powodu pozaciąganych długów na mocy wyroków sądowych został z posesyi tej usunięty.

 

Kolejnym Protokołem Deklaracyjnym nieruchomość objął Józef Weichun.

 

Zgodnie z kontraktem spisanym w styczniu 1840 r. Weichun sprzedał nieruchomość Karolowi Emde.

W tym czasie na froncie stał dom drewniany mieszkalny pod dachówką mający długości łokci* 24, szerokości łokci 19, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Karol Emde pozostawał właścicielem nieruchomości przynajmniej do połowy lat 50-tych.

W miejscu frontowego drewniaka Emde wystawił murowany dom piętrowy. Obiekt jest już widoczny na litografii zawartej w książce Oskara Flatta "Opis miasta Łodzi", wydanej w 1853 r. Dom Emde i stojący po drugiej stronie Piotrkowskiej "Hotel Polski" (Piotrkowska 3), były w pierwszej połowie lat 50-tych jedynymi obiektami piętrowymi przy Piotrkowskiej, na odcinku od obecnego pl. Wolności, do Żwirki/Wigury.

 

Na podstawie kontraktu zatwierdzonego przez Rząd Gubrnialny Warszawski w lipcu 1860 r. nieruchomość kupił Edward Kenig.

 

Pierwsze informacje zapisane w księdze hipotecznej dotyczą 1867 r. W tym czasie, dokładnie 1 kwietnia 1867 r., sporządzono kontrakt, na mocy którego spółka "Hielle i Dittrich" kupiła nieruchomość przy Piotrkowskiej 6 od Emmy Czernko, zamężnej córki Edwarda Kenig, za kwotę 17 tyś. rbs. Przedmiotem kupna była tylko część nieruchomości (50 prętów*) od strony ulicy Piotrkowskiej. Przynależny ogród, o powierzchni 400 prętów, pozostał w rękach sprzedającej.

* - 300 prętów = 0,56 ha

Rysunek elewacji frontowej pierwszej kamienicy prezentuje dokument budowlany z 1881 r., dotyczący wystawienia parterowej dobudówki do lewej oficyny.

Trudno mi w tej chwili stwierdzić, czy skład Zakładów Żyrardowskich przy Piotrkowskiej 6 funkcjonował przed 1867 r., w lokalu dzierżawionym od rodziny Kenig/Czernko, ale z pewnością istniał już w czerwcu 1867 r., o czym informuje ogłoszenie w "Lodzer Zeitung".

W drugiej połowie lat 60-tych XIX w. łódzkim przedstawicielem firmy z Żyrardowa, jak zapisano w księdze hipotecznej zarządzający składem wyrobów lnianych z fabryki w Żyrardowie pod firmą "Hielle i Dittrich", był Wilhelm Martin.

Przynajmniej od lat 80-tych XIX w. nieruchomość żyrardowskiej firmy przybrała kształt litery "L" i objęła również działkę przy ulicy Południowej 447 (dz. Rewolucji 1905 r. 4).

Zgodnie z projektem z 1882 r., autorstwa Ignacego Markiewicza, spółka "Hielle i Dittrich" wystawiła trzypiętrową kamienicę frontową. Kamienica była komfortowo wyposażona. W mieszkaniach znajdowały się ubikacje i łazienki z wannami. Wynajęcie tutaj trzypokojowego mieszkania z kuchnią, na 3 piętrze (piętra niższe były droższe), kosztowało w 1893 r. 550 rubli rocznie. W południowej części Piotrkowskiej czynsze były niższe. Tygodniowa pensja robotnika wynosiła w tym czasie 4-5 rubli.

 

Pod koniec lat 60-tych XIX w. działał przy Piotrkowskiej 6 sklep Adolfa Polte. Właściciel oferował różnorodny towar, od Proszku Perskiego na wygubienie robactwa, do pierników i mączki czekoladowej.

 

Pod koniec pierwszej dekady XX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 6 przeszła w ręce Abrama Dawida Eisnera.

A. D. Eisner był zamożnym kupcem, którego skład przędzy funkcjonował przy Dzielnej 22 (dz. Narutowicza 24), na należącej do niego nieruchomości. Przed I wojną światową A. D. Eisner był także właścicielem posesji przy Piotrkowskiej 111 i Piotrkowskiej 81.

W okresie międzywojennym, jak w przypadku wielu nieruchomości, trudno jest jednoznacznie określić właściciela Piotrkowskiej 6. Zarówno na początku lat 20-tych, jak i w latach późniejszych, pojawia się postać A. D. Eisnera, jednak liczne podziały majątkowe i zastawy hipoteczne zaciemniają obraz własności.

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Adolf Polte Sklep "wielobranżowy"
  • Hielle i Dittrich Skład główny wyrobów Tow. Akc. Zakładów Żyrardowskich
  • K. Sznajder Skład Warszawskiej Destylarni Parowej
  • Michał Kapuściński (daw. F. Łapiński) Magazyn obuwia (szewc)
  • L. Szerm Fabryka i skład czapek
  • F. Bromberg Dom konfekcyjny
  • A. Alter Magazyn bławatny i dom konfekcyjny
  • I. L. Margulies Fabryczny skład papieru

25 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone