pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_158

Piotrkowska 158

nr hip. 557 (do 1850 r. – nr 58)

 

W kwietniu 1832 r. plac nr 58 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 158) objął tkacz przybyły z Czech, Antoni Witt.

Osadnik zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki bawełniano płucienniczej, składającej się z 3 warsztatów tkackich, oraz do wybudowania, w przeciągu najdalej lat dwóch, domu drewnianego gontami krytego.

Pan Antoni nie wywiązał się ze złożonego przyrzeczenia.

 

Kolejny osadnik, tkacz przybyły z Czech, August Hüttmann, podpisał Protokoł Deklaracyjny w sierpniu 1834 r.

Zobowiązał się w nim do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki wyrobów bawełnianych, składającej się z 18 warsztatów, przy której 17 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego.

Zamiar uruchomienia 18 warsztatów zasługuje na uwagę, ponieważ przybywający w tym czasie tkacze deklarowali najczęściej pracę na kilku, 2-4 warsztatach.

Prawdopodobnie w podobnym czasie, w latach 30-tych, Hüttmann objął również sąsiednią działkę, przy Piotrkowskiej 160, która pozostawała własnością rodziny Hüttmann przynajmniej do końca lat 60-tych.

 

Stosownie do protokołu spisanego w łódzkim Magistracie, w kwietniu 1839 r., Hüttmann sprzedał nieruchomość przy Piotrkowskiej 158 Karolowi Steinert (1780–1849), ojcu Karola Steinerta juniora.

Na froncie Piotrkowskiej stał parterowy dom drewniany.

Polski Słownik Biograficzny przybliża postacie Karola Steinerta juniora (1808–1865) i jego najstarszego syna, Adolfa Konrada Steinerta (1834-1916), twórców dużego przedsiębiorstwa przy Piotrkowskiej 272-276.

 

Przynajmniej od końca lat 60-tych XIX w. posesja należała do Jana Zimmermann, który w latach 70-tych wykupił grunt działki.

1873-1874 - "O wykupie czynszów przez Jana Cimermana z dwóch gruntów nr dawniej 58, obecnie 557 i nr 1287 w mieście Łodzi". [zobacz]

Z powyższego dokumentu wynika, że w pierwszej połowie lat 70-tych XIX w. Zimmermann był również właścicielem działki o nr hip. 1287 (później Główna 14, obecnie al. Piłsudskiego, zabudowania nie istnieją).

Przynajmniej od lat 80-tych posesja Piotrkowskiej 158 miała kształt litery „L” i obejmowała również frontowy budynek fabryczny przy ulicy Głównej 4 (dz. al. Piłsudskiego). Fabryka jest jeszcze widoczna na zdjęciu z lat 60-tych XX w., na krótko przed zniwelowaniem większości zabudowań ulicy Głównej.

Nieruchomość pozostawała własnością rodziny Zimmermann przez ponad 50 lat, przynajmniej do 1914 r.

 

Taryfa domów z 1920 r. wymienia jako właściciela Karola Filipa.

 

Nieruchomość przy Piotrkowskiej 158, podobnie jak sąsiednia, przy Piotrkowskiej 156, miała charakter przemysłowy. Plan zawarty w dokumentacji z 1914 r. (zobacz poniżej), opisuje wszystkie oficyny posesji Piotrkowskiej 158 jako fabryczne. Część oficyn lewej strony podwórza można jeszcze zobaczyć na zdjęciu z lat 60-tych XX w.

O charakterze posesji świadczą firmy funkcjonujące pod adresem Piotrkowskiej 158 w 1897 r.:

 • Jan Zimmermann - przędzalnia wełny, robotników 19,
 • Juliusz Hornung - przędzalnia, robotników 20,
 • Chaim Rosenthal - fabryka wyrobów wełnianych, robotników 25,
 • Schmidt & Comp. - parowa suszarnia wełny, robotników 10,
 • Florian Jarisch- tkalnia wyrobów bawełnianych i lnianych (obiekt frontowy przy Głównej 4), robotników 51.

Ogłoszenia prasowe z okresu międzywojennego przedstawiają podobny obraz.

 

W 1914 r. funkcjonowała tutaj drukarnia Stanisława Myszkowskiego, a w latach 20-tych XX w. zakłady graficzne „Weissbach i Mader”.

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1892 - "O zatwierdzeniu planu odbudowy po pożarze przez Jana Zimmermanna murowanej, dwupiętrowej, z poddaszem tkalni wyrobów wełnianych pod numerem 558a przy ulicy Głównej w mieście Łodzi". [zobacz]

1914 – „Plan zdjęty z natury lokalu mechanicznego warsztatu litograficznego na nieruchomości pod numerem 158 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi właściciela Stanisława Myszkowskiego”.[zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • Jan Zimmermann Szarparnia
 • A. Meister i S-ka Warsztaty elektrotechniczne
 • Artur Eger Fabryka konfekcji i odzieży zawodowej
 • K. Wolf Zakład zegarmistrzowsko-jubilerski, fabryka lamp i żyrandoli
 • Karol Schultz i S-ka Fabryka Wyrobów Pończoszniczych „Wilka”
 • Jan Gabara Zakład galwaniczny i chromownia
 • Reinhold Lukaj Fabryka wyrobów bawełnianych

 

27 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone