pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_159

Piotrkowska 159

nr hip. 730 (do 1850 r. - 172)

 

Stosownie do Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w lipcu 1834 r., plac nr 172 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 159) objął tkacz przybyły z Czech, Jan Krystian Finke.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki wyrobów bawełnianych, składającej się z 3 warsztatów, przy której 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego.

 

Zgodnie z testamentem, sporządzonym w październiku 1845 r., nieruchomość przeszła w ręce syna Jana Krystiana, Karola Augusta Finke.

We wrześniu 1854 r. Pan Karol August otrzymał pozwolenie Magistratu o następującej treści:

Magistrat udziela pozwolenia P. Karolowi Augustowi Finke do wystawienia oficyny murowanej przy domu pod Nº 172 przy ulicy Piotrkowskiej, długości łokci* 12, szerokości łokci 10, wysokości łokci 5, pod dachówką.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Na mocy testamentu, sporządzonego w czerwcu 1859 r., nieruchomość odziedziczyła żona Karola Augusta, Amalia Finke, z domu Zinderman.

 

W lipcu 1863 r. Amalia Finke, wtedy już zamężna Rothe, sprzedała nieruchomość Franciszkowi Hentschel.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod gontami, długości łokci 26, szerokości łokci 12, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

 

Kontraktem urzędowym z kwietnia 1866 r. Hentschel sprzedał nieruchomość Efraimowi Schultz, zaś w grudniu 1868 r. Schultz sprzedał ją Antoniemu Koschado.

 

W połowie lat 70-tych nieruchomość należała już do Teodora Steigert, w tym czasie również właściciela posesji przy Piotrkowskiej 90.

Steigert wykupił grunt obu działek.

1875-1876 - "O wykupie czynszów przez Teodora Steigerta z gruntów nr 95/521, 172/730 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Przynajmniej od lat 80-tych XIX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 159 przeszła w ręce brata Teodora, Gottfryda Steigert (ur. 1852 akt 61).

W 1877 r. Gottfryd poślubił Amalię Bertę Michel (akt 125).

Teren należący do Gottfryda sąsiadował z nieruchomością jego brata bliźniaka, Jakuba Steigert jr.

Taryfa domow z 1920 r. wymienia sukcesorów Gottfryda Steigerta jako właścicieli.

 

Dwupiętrowa kamienica frontowa powstała w 1919 r.

 

W okresie międzywojennym przy Piotrkowskiej 159 mieściło się łódzkie biuro sprzedaży Towarzystwa Przędzalniczego „La Czenstochovienne”.

Zwięzłą informację na temat spółki prezentuje Archiwum Państwowe w Częstochowie - zobacz.

 

Zabudowania posesji Piotrkowskiej 155-163, zarówno kamienice frontowe, jak i oficyny kończące się na obecnej al. Kościuszki, zostały wyburzone na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX w.

 

Fabryka Gottfryda Steigert, mechaniczna tkalnia i przędzalnia wyrobów bawełnianych, powstała pod koniec lat 80-tych XIX w. Na początku lat 90-tych zatrudniała 60 robotników. W następnych latach zakład rozbudowywano i modernizowano. Na początku XX w. przedsiębiorstwo zajmowało rozległy teren, ograniczony ulicą Piotrkowską, Anny (Bandurskiego, Mickiewicza) i Nowo-Spacerową (al. Kościuszki). Obszar zakładu Gottfryda Steigerta,występującego pod adresem Piotrkowskiej 159 i Nowo-Spacerowej/Kościuszki 90/92, dobrze przedstawia zestawienie planu K. Jasińskiego, z 1917 r. i planu współczesnego - zobacz.

Po I wojnie światowej przedsiębiorstwo nie wróciło już do dawnej kondycji. W okresie międzywojennym powierzchnie produkcyjne były wykorzystywane przez różne podmioty - zobacz.

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1889 - "Projekt budowy trzypiętrowej przędzalni i tkalni, parterowej maszynowni i parterowej kotłowni oraz komina na nieruchomości Steigerta pod numerami 731a i 730a przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

1894 - "Projekt nadbudowy dwóch pięter na istniejącej piętrowej oficynie, budowy trzypiętrowej oficyny fabrycznej i parterowego szedu na nieruchomości Steigerta pod numerem 730 przy przedłużeniu ulicy Spacerowej w mieście Łodzi". [zobacz]
1897 - "O budowie przez Bertę Steigert przejścia pomiędzy oficyną o przędzalnią pod numerami 730a i 731a przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi." [zobacz]
1898 - "O zdjętym z natury [projekcie] budowy przez Bertę Steigert dwupiętrowej oficyny i parterowej farbiarni pod numerem 730 przy ul. Promenadnej w mieście Łodzi". [zobacz]
 

Ogłoszenia prasowe:

  • Gotfryd Steigert Manufaktura bawełniana
  • Ss-wie Gotfryda Steigerta Manufaktura wełniana
  • Edward Szulc i S-ka Fabryka pudełek tekturowych
  • Towarzystwo Przędzalnicze „La Czenstochovienne” Biuro sprzedaży
30 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone