pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_75

 

Piotrkowska 75

nr hip. 772 (do 1850 r. - 130)

 

Drugie zdjęcie w galerii przedstawia ReFotografię autorstwa Stefana Brajtera

 

Na mocy kontraktu z maja 1839 r., właścicielem nieruchomości przy ówczesnej Piotrkowskiej 130 (dz. Piotrkowska 75) została Henrietta Sänger.

Można przypuszczać, że Henrietta Sänger, to wdowa po Auguście Sänger.

 

W 1845 r. Pani Henrietta sprzedała nieruchomość Andrzejowi Jezierskiemu, ten zaś, we wrześniu 1849 r. sprzedał ją Karolowi Haurich i Karolinie Lange.

 

Stosownie do aktu z kwietnia 1864 r. Haurich i Lange sprzedali nieruchomość Gustawowi Wertschitzkiemu i Konstantemu Eltz.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 30, szerokości łokci 18, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Pod koniec lat 60-tych Gustaw Wertschitzki jest już wymieniany jako samodzielny właściciel posesji.

W podwórzu, gęsto zabudowanym oficynami przemysłowymi, funkcjonowała tkalnia, farbiarnia i apretura wyrobów wełnianych. Tylną część posesji, sięgającą do ulicy Spacerowej, później al. Kościuszki 18, porastał ogród.

Po I wojnie światowej przedsiębiorstwo przy Piotrkowskiej 75 nie odzyskało już dawnej kondycji, a światowy kryzys ekonomiczny końca lat 20-tych przypieczętował jego los. W styczniu 1931 r. ogłoszono upadłość firmy, a właścicieli objęto dozorem policyjnym (AIP). Pod koniec 1932 r. odbyła się licytacja nieruchomości przy Piotrkowskiej 75. Dzięki obwieszczeniu o licytacji, zamieszczonemu w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim (AIP), możemy poznać końcową zabudowę nieruchomości.

Zarówno drewniany dom frontowy, jak i pozostałe budynki posesji, wyburzono w 1937 r. (AIP).

Na zniwelowanym terenie miało ponoć powstać duże kino, ale do tej pory nie natknąłem się na żadną informację o tych zamierzeniach.

 

Ok. 1950 r., w miejscu fabryki i ogrodu Gustawa Wertschitzkiego, powstała aleja ZMP. 20 lat później, po zniwelowaniu sąsiedniej posesji przy Piotrkowskiej 73, utworzono szeroki pasaż łączący ulicę Piotrkowską z al. Kościuszki. Na cześć Artura Rubinsteina, który spędził dzieciństwo przy Piotrkowskiej 78, pasaż nazwano jego imieniem.

 

AIP (archiwalne informacje prasowe) - zobacz

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1890/91 – „O dobudowie przez Gustawa Wertschitzkiego murowanej, trzypiętrowej tkalni i maszynowni do istniejącej tkalni na nieruchomości pod numerem 772 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1905 – „Projekt na budowę przez Gustawa Wertschitzkiego murowanego, parterowego pomieszczenia lokomobili i piętrowego magazynu pod numerem 75/772 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1911 – „Projekt budowy piętrowego budynku z mansardą na nieruchomości Gustawa Wertschitzkiego pod numerem 75/772 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Gustaw Wertschytzky Apretura i fabryka wyrobów wełnianych, kortów i pluszu
  • Gustaw Werczycki Spadkobiercy Wykończalnia i farbiarnia
  • Bernard Krantz Kantor wymiany
  • J. Frymer Odzież i obuwie dla dzieci
29 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone