pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_75

 

Piotrkowska 75

nr hip. 772 (do 1850 r. - 130)

 

Drugie zdjęcie w galerii przedstawia ReFotografię autorstwa Stefana Brajtera

 

Na mocy kontraktu z maja 1839 r., właścicielem nieruchomości przy ówczesnej Piotrkowskiej 130 (dz. Piotrkowska 75) została Henrietta Sänger.

Można przypuszczać, że Henrietta Sänger, to wdowa po Auguście Sänger.

 

W 1845 r. Pani Henrietta sprzedała nieruchomość Andrzejowi Jezierskiemu, ten zaś, we wrześniu 1849 r. sprzedał ją Karolowi Haurich i Karolinie Lange.

 

Stosownie do aktu z kwietnia 1864 r. Haurich i Lange sprzedali nieruchomość Gustawowi Wertschitzkiemu i Konstantemu Eltz.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 30, szerokości łokci 18, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Pod koniec lat 60-tych Gustaw Wertschitzki jest już wymieniany jako samodzielny właściciel posesji.

W podwórzu, gęsto zabudowanym oficynami przemysłowymi, funkcjonowała tkalnia, farbiarnia i apretura wyrobów wełnianych. Tylną część posesji, sięgającą do ulicy Spacerowej, później al. Kościuszki 18, porastał ogród.

Po I wojnie światowej przedsiębiorstwo przy Piotrkowskiej 75 nie odzyskało już dawnej kondycji, a światowy kryzys ekonomiczny końca lat 20-tych przypieczętował jego los. W styczniu 1931 r. ogłoszono upadłość firmy, a właścicieli objęto dozorem policyjnym (AIP). Pod koniec 1932 r. odbyła się licytacja nieruchomości przy Piotrkowskiej 75. Dzięki obwieszczeniu o licytacji zamieszczonemu w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim (AIP) możemy poznać końcową zabudowę posesji.

Drewniany dom frontowy został rozebrany pod koniec 1936 r. (AIP).

Oficyny posesji Piotrkowskiej 75, na które składały się wyłącznie obiekty fabryczne, wyburzono prawdopodobnie w 1937-38 r. Mogą o tym świadczyć ogłoszenia prasowe dotyczące sprzedaży dużej ilości materiału rozbiórkowego (AIP). Na zniwelowanym terenie miało ponoć powstać duże kino, ale do tej pory nie natknąłem się na żadną informację o tych zamierzeniach.

 

Ok. 1950 r., w miejscu fabryki i ogrodu Gustawa Wertschitzkiego, powstała aleja ZMP. 20 lat później, po zniwelowaniu sąsiedniej posesji, przy Piotrkowskiej 73, utworzono szeroki pasaż łączący ulicę Piotrkowską z al. Kościuszki. Na cześć Artura Rubinsteina, którego dom rodzinny stał vis a vis, przy Piotrkowskiej 78, pasaż nazwano jego imieniem.

 

AIP (archiwalne informacje prasowe) - zobacz

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1890/91 – „O dobudowie przez Gustawa Wertschitzkiego murowanej, trzypiętrowej tkalni i maszynowni do istniejącej tkalni na nieruchomości pod numerem 772 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1905 – „Projekt na budowę przez Gustawa Wertschitzkiego murowanego, parterowego pomieszczenia lokomobili i piętrowego magazynu pod numerem 75/772 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1911 – „Projekt budowy piętrowego budynku z mansardą na nieruchomości Gustawa Wertschitzkiego pod numerem 75/772 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Gustaw Wertschytzky Apretura i fabryka wyrobów wełnianych, kortów i pluszu
  • Gustaw Werczycki Spadkobiercy Wykończalnia i farbiarnia
  • Bernard Krantz Kantor wymiany
  • J. Frymer Odzież i obuwie dla dzieci
29 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone