pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_216

Piotrkowska 216

nr hip. 585 (do 1850 r. – nr 29)

 

Frontowy, murowany dom rządowy z lat 1825-26, został wyburzony w latach 70-tych XX w. Piętrowa zabudowa bramy wjazdowej zachowała się do dzisiaj. Istnieje również prawa oficyna posesji 216, wraz z ruiną lewej oficyny numeru 218 (stan na rok 2014).

 

W latach 60-tych XIX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 216, podobnie jak pod nr 214, należała do Gottlieba Taubnera, który prowadził w podwórzu przędzalnię bawełny.

Począwszy od lat 70-tych XIX w. właścicielem był polski przemysłowiec (!), Aleksander Skrudziński

Na początku XX w. nieruchomość przeszła w ręce Jakóba Wojdysławskiego.

 

Piętrowa zabudowa pomiędzy domami frontowymi numerów 216 i 218, istniejąca do dzisiaj, została postawiona w miejscu bramy wjazdowej przynależnej posesji 216. Wszystkie posesje, na których postawiono domy rządowe w latach 1825-26, miały bramy wjazdowe po południowej stronie domu frontowego.

Zabudowa bramy wjazdowej była częstym zjawiskiem na Piotrkowskiej. Występowała w przypadku posiadania przez jednego właściciela dwóch (lub więcej) sąsiadujących parceli lub usytuowania umożliwiającego wjazd na posesję od strony pobliskiej przecznicy.

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Aleksander Skrudziński Farbiernia i apretura
  • Jakób Wojdysławski Tow. Akc. Przemysłowe Jakóba Wojdysławskiego
28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone