pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_164

Piotrkowska 164

nr hip. 560 (do 1850 r. – nr 55)

 

Zgodnie z decyzją wydaną przez Rząd Gubernialny Mazowiecki, w sierpniu 1844 r., plac nr 55 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 164) należał do Franciszka Müller.

 

Stosownie do kontraktu zawartego w łódzkim Magistracie, we wrześniu 1849 r., Müller sprzedał nieruchomość Franciszkowi Sieber.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod dachówką mający długości łokci* 26, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

W kwietniu 1857 r. Sieber otrzymał od Magistratu zgodę następującej treści:

Magistrat udziela pozwolenia Panu Franciszkowi Sieber do wystawienia na podwórzu possesyi jego pod Nº 560 officyny drewnianej długiej łokci 13, szerokiej łokci 12, wysokiej łokci 5, z nadmienieniem, ażeby była z bali w węgieł związana.

W pierwszej połowie lat 70-tych Sieber wykupił grunt działki.

1873-1874 - "O wykupie czynszów przez Franciszka Sieberta z gruntu dawniej nr 55, obecnie nr 560 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

W pierwszych latach XX w. właścicielami nieruchomości zostało małżeństwo Marii Franciszki (Fanny) Sieber i Pawła (Paula) Teodora Gustawa Biedermanna (ślub w 1870 r. akt 24). Paweł Biedermann był bratem Roberta Biedermanna, właściciela farbiarni, później dużego przedsiębiorstwa włókienniczego funkcjonującego w obszarze ulicy Widzewskiej (dz. Kilińskiego), Franciszkańskiej i Smugowej.  

Parterowy dom frontowy jest jeszcze widoczny na zdjęciu z 1904 r., wykonanym przez przedstawiciela rodziny Biedermann.

 

Okazałą kamienicę wystawiono ok. 1913 r., kiedy nieruchomość przeszła w ręce Adolfa (Arona) Żadiewicza. Nowy właściciel uzyskał pożyczkę w Towarzystwie Kredytowym Miejskim, w wysokości 100 tys. rubli.

Posesja pozostawała własnością Żadiewiczów do wybuchu II wojny.

Adolf Żadiewicz był właścicielem kliniki i szkoły lekarsko-dentystycznej, mieszczącej się na Piotrkowskiej 86.

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1912-1913 - "Projekt budowy przez Adolfa Żadewicza murowanego, czteropiętrowego domu i takich samych trzech oficyn bocznych i dwóch w podwórzu pod numerem 164 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Mleczarnia Helenówka
  • B-cia H. i H. Wünsche Biuro fabryki i składu środków pomocniczych dla przemysłu włókienniczego i garbarskiego
27 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone