pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_55

Piotrkowska 55

nr hip. 782 (do 1850 r. - 120)

 

 

Historia posesji przy Piotrkowskiej 55 zaczęła się prawdopodobnie już w latach 20-tych XIX w., jak większości działek przy Piotrkowskiej, ale pierwszy dokument, na jaki się natknąłem, pochodzi z sierpnia 1833 r., kiedy to Franz Bayer podpisał protokoł deklaracyjny i objął plac Nº 120 przy ulicy Piotrkowskiej [dz. Piotrkowska 55] w nowej osadzie rękodzielniczej tutejszej. Bayer zobowiązał się wystawić, w przeciągu 2 lat, dom drewniany dwufamilijny.

Trudno powiedzieć, kiedy dom frontowy zbudowano, ale z dokumentu znacznie późniejszego, z 1875 r., dowiadujemy się, że na froncie Piotrkowskiej 55 stał dom drewniany o długości 28 łokci*, szerokości 16 łokci i wysokości 4½ łokcia.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Fragment pierwotnego domu przy Piotrkowskiej 55 możemy jeszcze zobaczyć na rycinie z lat 80-tych XIX w., przedstawiającej dom Hermana Konstadta przy Piotrkowskiej 53 - zobacz.

 

Na mocy kontraktu z 1855 r. nieruchomość kupił Wilhelm Dittrich. Od tego czasu, przez co najmniej 65 lat, posesja przy Piotrkowskiej 55 pozostawała w rękach przedstawicieli rodziny Dittrich - Fryderyka Dittrich, później Alberta vel Wilhelma Alberta Dittrich.

Pod koniec lat 90-tych XIX w. W. A. Diettrich wykupił grunt działki.

1898-1899 - "O przejściu na Wilhelma Alberta Dietricha czynszowej nieruchomości nr 120/782 w Łodzi". [zobacz]

 

W 1889 r. front posesji zajmował jeszcze parterowy drewniak, a podwórze zapełniało się okazałymi oficynami. W dokumentach budowlanych z 1902 r. figuruje dwupiętrowa kamienica frontowa, a dokumenty z 1910 r. wymieniają już budynek trzypiętrowy.

 

Historia posesji przy Piotrkowskiej 55, związana przez co najmniej 65 lat z losami jednej rodziny, zasługuje na uwagę. Co wiem o rodzinie Dittrich? Kim byli jej członkowie? Czym się zajmowali? "Houston, mamy problem". Do tej pory nie znalazłem żadnej informacji. 

 

Dokumenty archiwalne:

1889 – „O budowie przez Alberta Dittricha murowanej, trzypiętrowej oficyny mieszkalnej pod numerem 782 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1902 – „O przebudowie przez Alberta Dittricha murowanej, dwupiętrowej oficyny z nadbudową trzeciego piętra pod numerem 55/782 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1910 – „Projekt na budowę przez Alberta Dittricha murowanej, trzypiętrowej, podpiwniczonej oficyny mieszkalnej, parterowej szopy i parterowych ustępów pod numerem 55/782 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • Karol Rabong Magazyn mebli
 • A. Karo Zakład blacharski
 • M. Wasserman i M. Gross Fabryka wyrobów kamgarnowych
 • F. Radziejewski Towary galanteryjne
 • Lilienfeld i Friedman Skład fabryki wyrobów kamgarnowych i wełnianych
 • „Prowodnik” Skład linoleum
 • Tow. Akc. Manufaktury Drezdeńskiej Skład fabryczny
 • Henryk Schwalbe Skład fabryki pończoch Adolfa Greilicha
 • Adolf Goldblum Skład materiałów elektrotechnicznych
 • A. I. Ostrowski Skład papieru i materiałów piśmiennych
 • Józef Lwow Dom Ekspedycyjno-Handlowy
 • J. M. Kapłun i S-ka we Lwowie Oddział w Łodzi
 • Sz. Fingerhut Pracownia ubiorów damskich i futer
 • Ch. M. Fiszlewicz Pracownia kuśnierska
 • Bolesław Małykont Biuro Informacji Gospodarczej A. Piechockiego

 

Od 1915 r. mieścił się tutaj skład znanego łódzkiego wydawcy, Abrama Ostrowskiego. Firma Ostrowskiego, działająca wcześniej na Piotrkowskiej 66, wydała szereg znanych do dziś pocztówek z widokami Łodzi. W okresie międzywojennym drukarnia i introligatornia funkcjonowały przy Lipowej 35 i Narutowicza 34.

 

29 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone