pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_98

Piotrkowska 98

nr hip. 525 (do 1850 r. – nr 91)

 

Stosownie do Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w marcu 1832 r., plac przy Piotrkowskiej 91 (dz. Piotrkowska 98) objął tkacz przybyły z Saksonii, Jan Gottlieb Wüstman.

Właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki płuciennej, składającej się z 3 warsztatów tkackich, przy której 3 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego pod dachówką 30 łokci* długości, 18 szerokości i 4 łokcie wysokości.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Wüstman dotrzymał przyrzeczenia i zbudował narożny dom drewniany, chociaż późniejsze dokumenty archiwalne mówią o nieco mniejszym obiekcie, długości 28 łokci i szerokości 16 łokci.

Praca na warsztatach tkackich nie przynosiła widać spodziewanych korzyści i Pan Jan Gottlieb porzucił swoją właściwą profesję. U zbiegu Piotrkowskiej i Przejazd (dz. Tuwima) otworzył szynk, ówcześnie drugi w osadzie tkackiej - od 1827 r. funkcjonował już szynk  na Piotrkowskiej 45, należący do Wentzela Bartosch.

 

Zgodnie z dokumentami z 1834 r. Wüstman sprzedał nieruchomość, w kwietniu 1833 r., Janowi Weiger.

Informacje zawarte w dokumentach z 1834 r. nie pokrywają się z umową spisaną w Magistracie, w marcu 1842 r., na mocy której Wüstman sprzedał nieruchomość Gottfrydowi Koch. Do wyjaśnienia.

 

Na podstawie kontraktu spisanego w czerwcu 1845 r. nieruchomość kupił lekarz, August Potempa.

Pan August pobudował dom frontowy massiv murowany i zabudowania. Nowy obiekt narożny, pod dachówką, miał długości łokci 30, szerokości łokci 20, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

Anna Rynkowska, w książce "Ulica Piotrkowska", tak opisuje dom Potempy:

Na Piotrkowską wychodziło 5 okien. Wewnątrz znajdowało się 5 izb i pomieszczenie sklepowe (apteka), a na poddaszu 2 izby, każda o dwóch oknach.

August Potempa przybył do Łodzi w 1833 r. z Charkowa. Pod koniec lat 30-tych XIX w. pełnił funkcję chirurga miejskiego, a w 1846 r. został pierwszym ordynatorem miejskiego szpitala św. Aleksandra, otwartego 1 stycznia 1846 r. na Rynku Fabrycznym (teren obecnego Wyższego Seminarium Duchownego przy ulicy St. Kostki 14).

Po śmierci Potempy, w lutym 1848 r., nieruchomość przy Piotrkowskiej 98 przeszła w ręce Amalii z domu Potempa i jej męża, Adolfa Gritschke.

 

Od ok. 1849 r. w domu frontowym działała apteka Ignacego Kieszczyńskiego. Aptekarz przeniósł się tutaj z Piotrkowskiej 168, gdzie przez kilka lat funkcjonował w lokalu odkupionym od Wincentego Orłowskiego, właściciela drugiej łódzkiej apteki, założonej w 1841 r.

W podwórzu Piotrkowskiej 98, w murowanym domku, Kieszczyński urządził laboratorium, gdzie, na mocy posiadanej koncesji, wyrabiał leki dla szpitala św. Aleksandra.

 

W latach 70-tych posesja przy Piotrkowskiej 98 była w rękach Karola Zinser, który wykupił część grunt działki.

1874-1876 - "Wykup czynszów części własności nr 91/525 przez Karola Zinsera". [zobacz]

Taryfa domów z 1888 r. wymienia nadal Karola Zinser jako właściciela.

 

W latach 90-tych nieruchomość należała do Maurycego Glücksman.

W 1892 r., w domu Glücksmana, otworzył sklep konfekcyjny Emil Schmechel (zobacz poniżej). W podwórzu funkcjonowała pracownia krawiecka Schmechela. Odzieżowy interes Pana Emila dobrze się rozwijał. Na początku XX w. działała w Warszawie, przy Marszałkowskiej 130, filia łódzkiego magazynu.

W czerwcu 1907 r. miało miejsce tragiczne wydarzenie (MA). Do sklepu przy Piotrkowskiej 98 weszło dwóch mężczyzn, z których jeden oddał strzały z rewolweru w kierunku Emila Schmechela i jego wieloletniego buchaltera, Juliusza Rosnera (Roznera). Na skutek odniesionych ran, Schmechel zmarł kilka godzin później. Rosner został lekko ranny.

Śmierć założyciela nie przerwała funkcjonowania firmy. Kierownictwo przeszło w ręce wdowy, Emmy, młodszego brata, Hugo Schmechela, oraz dotychczasowego buchaltera, Juliusza Rosnera (MA).

Finał śledztwa dotyczącego zabójstwa Emila Schmechela miał miejsce kilka lat później, w 1912 r. (MA).

Okazały, narożny dom konfekcyjny firmy "Emil Schmechel", u zbiegu Piotrkowskiej i Przejazd (dz. Tuwima), wystawiono w 1911 r. Dwa lata wcześniej, w październiku 1909 r. (MA), Hugo Schmechel i Juliusz Rosner, pod szyldem "Schmechel i Rosner", otworzyli nieopodal, przy Piotrkowskiej 100 (dz. Piotrkowska 100a), drugi sklep konfekcyjny.

 

Taryfa domów z 1920 r. wymienia nadal Emmę Ulrich (primo voto Schmechel) jako właścicielkę nieruchomości przy Piotrkowskiej 98.

 

W 1927 r. sklep konfekcyjny "Emil Schmechel" przeszedł w ręce Juliusza Roznera (MA).

Dom konfekcyjny Roznera przy Piotrkowskiej 98 został zlikwidowany w 1934 r. (MA).

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Dokumenty archiwalne:

1903 - „O przeróbce przez Maurycego Gliksmana siedmiu okien i trojga drzwi na okna wystawowe, na parterze murowanego, parterowego domu pod numerem 98/525 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1906 - „Projekt dobudowy parterowej oficyny - pracowni krawieckiej na nieruchomości Maurycego Gliksmana pod˝ No 98, 2/525 na rogu ulic Piotrkowskiej i Przejazd, przez najemcę Emila Szmechela". [zobacz]

1910 - „Projekt nadbudowy przez Emmę Schmechel piętra na ścianach istniejącego murowanego, parterowego sklepu i atelier fotograficznego z taką samą przybudówką pod numerem 98/525 na rogu ulic Piotrkowskiej i Przejazd w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Rud. Otto Klepzig Pracownia szyldów
  • Karol A. Zeuschner Skład wędlin
  • Emil Szmechel Magazyn ubrań, dom towarowy
  • Kosel i S-ka Skład farb, pokostu i lakierów
  • Juliusz Wermiński Skład fabryki luster
  • H. L. Brauner Skład papieru i materiałów piśmiennych
  • A. Szeląg Magazyn obuwia
  • Werner Damski salon fryzjerski
  • Łucja Nippe Perfumeria
  • Zofia Siemiątkowska Gabinet kosmetyczny „Piękna Pani”

 

 

Rodzina Schmechel

Jan Daniel Schmechel (syn Jana, folusznika i Wilhelminy Streich), majster tkacki, urodził się w 1841 r. we wsi Kały, w powiecie zgierskim (akt 50). W 1864 r., w Zgierzu, poślubił Emilię Bertę Knak (akt 46). Z tego związku przyszedł na świat, w 1871 r., również w Zgierzu, Emil (metrykalnie Emil Karol) Schmechel (akt 213).

Młodszym bratem Emila był Hugo (metrykalnie Alfred Hugo) Schmechel (ur. 1881 akt 61).

W 1893 r. Emil poślubił Emmę Holzschuher (akt 201), córkę Henryka Holzschuher jr.

Emil Schmechel zmarł następnego dnia po zamachu, 29 czerwca 1907 r. (akt 296).

 

26 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone