pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_98

Piotrkowska 98

nr hip. 525 (do 1850 r. – nr 91)

 

Pod koniec lat 20-tych XIX w. działał tutaj jeden z najstarszych łódzkich szynków, prowadzony przez Johana Gottlieba Wüstmana.

 

W 1845 r. posesję przy Piotrkowskiej 525 kupił lekarz, August Potempa, który przybył do Łodzi w 1833 r. z Charkowa. Pod koniec lat 30-tych XIX w. Potempa pełnił funkcję chirurga miejskiego, a w 1846 r. został pierwszym ordynatorem miejskiego szpitala św. Aleksandra, otwartego 1 stycznia 1846 r. na Rynku Fabrycznym (teren obecnego Wyższego Seminarium Duchownego przy ulicy St. Kostki 14).

W tym czasie na Piotrkowskiej 98 stał okazały, murowany dom parterowy kryty dachówką, z pięcioma oknami wychodzącymi na Piotrkowską. Wewnątrz, na parterze, znajdowało się pięć izb i pomieszczenie sklepowe, a na poddaszu dwie izby, każda z dwoma oknami. Podwórze zajmował czteroizbowy dom drewniany i mały, murowany budynek dwuizbowy. 

Po śmierci Potempy w 1848 r. nieruchomość przeszła w ręce Amalii z Potempów Kritschke.

Pierwotna zabudowa tego odcinka Piotrkowskiej jest widoczna na drugim zdjęciu w galerii.

 

Od ok. 1849 r. w domu frontowym działała apteka Ignacego Kieszczyńskiego. Kieszczyński przeniósł się tutaj z Piotrkowskiej 168, gdzie przez kilka lat funkcjonował w lokalu odkupionym od właściciela drugiej łódzkiej apteki, założonej w 1841 r., Wincentego Orłowskiego. W podwórzu posesji Piotrkowskiej 98 aptekarz urządził laboratorium, w którym, na mocy posiadanej koncesji, wyrabiał leki dla szpitala św. Aleksandra.

 

Pod koniec lat 60-tych XIX w. właścicielem nieruchomości był Adolf Kritschke.

 

W latach 70-tych posesja przy Piotrkowskiej 98, być może nie cała, należała do Karla Zinsera, który wykupił część grunt działki.

1874-1876 - "Wykup czynszów części własności nr 91/525 przez Karola Zinsera". [zobacz]

Taryfa domów z 1888 r. wymienia Zinsera jako właściciela.

 

W latach 90-tych nieruchomość przeszła w ręce Maurycego Glücksmana.

W 1892 r., w parterowym, murowanym domu Glücksmana, otworzył sklep konfekcyjny Emil Schmechel. W podwórzu funkcjonowała pracownia krawiecka Schmechela. Odzieżowy interes Pana Emila dobrze się rozwijał. Na początku XX w. działała w Warszawie, przy Marszałkowskiej 130, filia łódzkiego magazynu.

W czerwcu 1907 r. miało miejsce tragiczne wydarzenie (MA). Do sklepu przy Piotrkowskiej 98 weszło dwóch mężczyzn, z których jeden oddał strzały z rewolweru w kierunku Emila Schmechela i jego wieloletniego buchaltera, Juliusza Rosnera. Na skutek odniesionych ran, Schmechel zmarł kilka godzin później. Rosner został lekko ranny.

Śmierci założyciela nie przerwała funkcjonowania firmy. Kierownictwo przeszło w ręce wdowy, Emmy, członka rodziny, Hugo Schmechela, oraz dotychczasowego buchaltera, Juliusza Rosnera (MA).

Finał śledztwa dotyczącego zabójstwa Emila Schmechela miał miejsce kilka lat później, w 1912 r. (MA).

Okazały, narożny dom konfekcyjny firmy "Emil Schmechel", u zbiegu Piotrkowskiej i Przejazd (dz. Tuwima), wystawiono w 1911 r. Dwa lata wcześniej, w październiku 1909 r. (MA), Hugo Schmechel i Juliusz Rosner, pod szyldem "Schmechel i Rosner", otworzyli nieopodal, przy Piotrkowskiej 100 (dz. Piotrkowska 100a), drugi sklep konfekcyjny.

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Dokumenty archiwalne:

1903 - „O przeróbce przez Maurycego Gliksmana siedmiu okien i trojga drzwi na okna wystawowe, na parterze murowanego, parterowego domu pod numerem 98/525 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1906 - „Projekt dobudowy parterowej oficyny - pracowni krawieckiej na nieruchomości Maurycego Gliksmana pod˝ No 98, 2/525 na rogu ulic Piotrkowskiej i Przejazd, przez najemcę Emila Szmechela". [zobacz]

1910 - „Projekt nadbudowy przez Emmę Schmechel piętra na ścianach istniejącego murowanego, parterowego sklepu i atelier fotograficznego z taką samą przybudówką pod numerem 98/525 na rogu ulic Piotrkowskiej i Przejazd w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Rud. Otto Klepzig Pracownia szyldów
  • Karol A. Zeuschner Skład wędlin
  • Emil Szmechel Magazyn ubrań, dom towarowy
  • Kosel i S-ka Skład farb, pokostu i lakierów
  • Juliusz Wermiński Skład fabryki luster
  • H. L. Brauner Skład papieru i materiałów piśmiennych
  • A. Szeląg Magazyn obuwia
  • Werner Damski salon fryzjerski
  • Łucja Nippe Perfumeria
  • Zofia Siemiątkowska Gabinet kosmetyczny „Piękna Pani”
26 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone