pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_146

Piotrkowska 146

nr hip. 551 (do 1850 r. – nr 64)

 

Pod koniec lat 60-tych XIX w. posesja należała do Heinricha Bertholda.

 

W drugiej połowie lat 70-tych nowy właściciel, Fryderyk Wilhelm, wykupił grunt działki.

1875-1877 - "O wykupie czynszów przez Fryderyka Wilhelma z gruntu nr 64/551 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Przynajmniej od lat 80-tych XIX w., do ok. 1897 r., nieruchomość była w rękach Teodora Siebera.

Dwupiętrowa kamienica frontowa powstała w latach 80-tych XIX w., w związku z wytyczeniem ulicy Ewangelickiej (zobacz poniżej). W 1892 r. dom frontowy został rozbudowany o część biegnącą wzdłuż ulicy Ewangelickiej i oficynę poprzeczną.

 

Taryfy domów z lat 1898-1920 wymieniają jako właścicieli małżeństwo Idy i Jakóba Peters.

 

Wytyczenie ulicy Ewangelickiej

Na części dwóch sąsiadujących parceli, o nr hip. 550 (południowa część działki przy Piotrkowskiej 144) i 551 (północna część działki przy Piotrkowskiej 146), wytyczono w latach 80-tych XIX w. nową ulicę, która przyjęła nazwę „Ewangelicka” (dz. Roosevelta). Połączyła ona Piotrkowską i Dziką (dz. Sienkiewicza), gdzie w 1884 r. zakończono budowę drugiego kościoła ewangelickiego, pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Oto co pisze o wytyczeniu nowej ulicy Anna Rynkowska, w książce "Ulica Piotrkowska":

"W związku z budową (w latach 1880-1884) kościoła ewangelickiego przy ulicy Dzikiej powstał projekt wytyczenia ulicy Ewangelickiej (dziś ul. Roosevelta). Właściciele posesji przy Piotrkowskiej 142, 144, 146 i 148 (Ludwik Schweigert, Edaward Ramisch, Teodor Sieber) złożyli podanie do Magistratu z wyjaśnieniem, iż chcą odstąpić bezpłatnie część swych placów dla połączenia Piotrkowskiej z kościołem nową ulicą. Uzyskawszy zgodę władz, usunęli kilka drewnianych domów i wymierzyli na Ewangelickiej dwadzieścia działek budowlanych, które przecięły po dwa place z obu stron nowej przecznicy Piotrkowskiej."

 

Dokument archiwalny:

1892 – „O zatwierdzeniu planu na budowę przez Teodora Siebera murowanego, dwupiętrowego domu mieszkalnego i takiej samej oficyny pod numerem 552 przy ulicy Piotrkowskiej i Ewangelickiej w mieście Łodzi”.[zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Tow. Akc. F. Reddaway i S-ka Główny skałd fabryczny pasów transmisyjnych
  • Adolf Berthold Wina, spirytualje i delikatesy
27 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone