pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_152

Piotrkowska 152

nr hip. 554 (do 1850 r. – nr 61)

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego we wrześniu 1833 r., plac przy Piotrkowskiej 61 (dz. Piotrkowska 152) objął tkacz przybyły z Czech, Karol Luniak.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki płucienno bawełnianej, składającej się z 4 warsztatów, przy której 3 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego jednofamilijnego.

 

Stosownie do protokołu z czerwca 1856 r., Luniak sprzedał nieruchomość Florianowi Diesner, tez zaś, już we wrześniu tego samego roku, sprzedał ją Karolowi Rathe.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom z drzewa mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 26½, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

 

Według protokołu z października 1866 r. Rathe sprzedał nieruchomość Karolowi Süssmann.

 

Przynajmniej od początku lat 80-tych XIX w. nieruchomość należała do Henryka Bauer, który w tym czasie wykupił grunt działki.

1883 - "O wykupie czynszów przez Henryka Bauera z gruntu nr 61/554 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Taryfy domów z lat 1888-1911 wymieniają jako właścicieli członków rodziny Schlösser , do których należała w tym czasie również sąsiednia posesja, przy Piotrkowskiej 150.

 

Czteropiętrowa kamienica frontowa została zbudowana ok. 1913 r. przez Ryszarda Adolfa Bechtold.

Bechtold uzyskał pożyczkę w Towarzystwie Kredytowym, w wysokości 145 tys. rubli.

 

Przy Piotrkowskiej 152, w okresie międzywojennym, mieściła się restauracja i kawiarnia "Roma", w której często występowała, podobnie jak w Grand Hotelu, znana w całej Polsce orkiestra taneczna Kazimierza Englarda.

Poniższe informacje i materiały udostępnił Pan Grzegorz Engelhardt, krewny Kazimierza Englarda

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych orkiestr tanecznych okresu międzywojennego, to zespół Kazimierza Englarda (właściwe nazwisko Engelhardt), grającego początkowo w orkiestrze Zygmunta Karasińskiego i składzie z Jerzym Petersburskim i Arturem Goldem.

Na bogaty dorobek orkiestry Englarda złożyły się koncerty w największych polskich miastach, transmisje radiowe i wykonania utrwalone na płytach gramofonowych.

Na trasach koncertowych Englarda nie zabrakło Łodzi. Wytworna publiczność miała wielokrotnie okazję nagradzać oklaskami występy zespołu w restauracji „Malinowa”, w Grand Hotelu” i „Roma”, przy Piotrkowskiej 152. Koncerty w Łodzi dawały Panu Kazimierzowi sposobność odwiedzania krewnych, mieszkających ówcześnie w nieodległym Piotrkowie Trybunalskim.

Postać Kazimierza Englarda (1894-1942) zapisała się na trwałe w historii polskiej muzyki, a kompozycja „Najpiękniejsze tango”, ze słowami Walerego Jastrzębca, jest znana do dzisiaj.

Zdjęcia i reklamy prasowe – zobacz.

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1913 - "Projekt budowy przez Ryszarda Bechtolda murowanego, czteropiętrowego z poddaszem i piwnicami frontowego domu mieszkalnego pod numerem 152 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Anna Neuman Zakład fryzjerski dla pań
  • „La Czenstochovienne” Towarzystwo Włókiennicze Oddział w Łodzi
  • „Polmin” Państwowa Fabryka Olejów Mineralnych Odział w Łodzi
  • „Natawis” Zakłady Radiotechniczne Oddział w Łodzi
  • „Roma” Restauracja i kawiarnia
27 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone