pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_149

Piotrkowska 149

nr hip. 735 (do 1850 r. - 167)

 

Pod koniec lat 60-tych XIX w. posesja należała do J. Effenbergera.

 

Na początku drugiej połowy lat 70-tych nieruchomość była w rękach Traugotta Lehmana, który wykupił w tym czasie grunt działki.

1876 - "O wykupie czynszów przez Traugotta Lehmana z placu nr 167/735 w mieście Łodzi". [zobacz]

Posesja przy Piotrkowskiej 149 stanowiła własność rodziny Lehman do końca pierwszej dekady XX w.

W miejscu parterowego drewniaka, w 1897 r. została zbudowana trzypiętrowa kamienica.

 

Od pierwszych lat drugiej dekady XX w., do przynajmniej lat 20-tych okresu międzywojennego, nieruchomość należała do małżeństwa Emmy i Adolfa Neumann.

 

Pod tym adresem, od 1885 r., funkcjonowała fabryka tkanin fartuchowych Józefa Horaka. W latach późniejszych, po uruchomieniu produkcji w obiektach przy ulicy Borysza 9 (dz. ul. Piekarska), przy Piotrkowskiej działał skład fabryczny.

W latach 20-tych XX w., syn Józefa, Adolf Horak, wystawił przy ulicy Staszica (dz. ul. Pabianicka 184-186), na terenie kupionym od Rudolfa Kellera, okazałe obiekty przemysłowe - przędzalnię, oddział przygotowawczy, tkalnię, farbiarnię i apreturę. W 1938 r. powstał nowy, trzypiętrowy budynek przędzalni i biurowiec. Przed wybuchem II wojny światowej firma Adolfa Horaka była jednym z największych i najnowocześniejszych łódzkich przedsiebiorstw, zatrudniającym ponad 1600 osób, z rocznym obrotem przekraczającym 16 mln złp.

 

Dokument archiwalny:

1888 – „O budowie przez Traugota Lehman parterowego magazynu i pralni, pod nr 735 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Adolf Horak Fabryka towarów bawełnianych, fartuchów i chalek
  • „Prowodnik” Wyroby gumowe, oddział techniczny w Łodzi
  • Boksleitner, Boy i S-ka Plandeki nieprzemakalne, wyroby gumowe
30 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone