pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_11

Piotrkowska 11

nr hip. 279-278 (do 1850 r. – 65-66)

 

Późniejsza posesja przy Piotrkowskiej 11 składała się pierwotnie z dwóch parceli – działki narożnej u zbiegu ulicy Piotrkowskiej i Południowej (po ok. 1862 r. Zawadzkiej), o nr 66 (po 1850 r. nr hip. 278), oraz następnej w kierunku północnym, o nr 65 (po 1850 r. nr hip. 279).

 

Przynajmniej od końca lat 40-tych XIX w. obie parcele należały do fabrykanta, Henryka Vorwerk, który wystawił, od strony ulicy Południowej/Zawadzkiej, dwupiętrową, ręczną tkalnię wełny.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w 1850 r. fabryka Vorwerka była jednym z dwóch, obok zakładu Geyera, dwupiętrowych budynków przy ulicy Piotrkowskiej. W tym czasie w całej Łodzi stały tylko 4 obiekty dwupiętrowe (zakład Vorverka, Geyera, Petersa i Landego), oraz 2 trzypiętrowe (zakład Geyera i Moessa).

Oto co pisze Oskar Flatt w „Opisie miasta Łodzi” z 1853 r.:

Fabryka Henryka Vorverk ma warsztatów tkackich 29; zaludnia ludzi 52. W roku zeszłym wyrobiono 2900 arsz. sukienka damskiego, tyleż merynosu, 3500 arsz. flanelli, 3240 kortu, 3730 różnych innych wyrobów; użyto na to wełny surowej 600 pudów; wartość wyrobionych przedmiotów wynosiła 27.800 Rsr., zaś wartość machin i narzędzi fabrycznych 1500 Rsr.”.

Fabrykę zlikwidowano po śmierci właściciela, w 1874 r. Na krótko przed zamknięciem zakładu Henryk Vorwerk wykupił grunt działki.

1873-1874 - "O wykupie bezterminowych czynszów przez Henryka Vorwerka z gruntu 66/278 i 65/279 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Na froncie Piotrkowskiej stały dwa parterowe domy murowane.

 

W grudniu 1863 r. ukazał się pierwszy numer dwujęzycznego pisma „Łódzkie Ogłoszenia – Lodzer Anzeiger”, którego redakcja i ekspedycja mieściła się wtedy pod adresem Piotrkowskiej 279. Wydawcą był litograf Jan Petersilge.

 

Następny właściciel posesji, łódzki "król bawełny" Karol Scheibler, wystawił na przełomie lat 70-tych i 80-tych XIX w. okazałą kamienicę, określaną mianem "pałacu Scheiblera". Oddanie obiektu w 1881 r. zbiegło się ze śmiercią właściciela.

Opis przedsiębiorstwa Karola Scheiblera, napisany dwanaście lat po jego śmierci, można przeczytać w kalendarzu „ŁodzianinCezarego Richtera, z 1893 r. [czytaj]

 

W latach 90-tych XIX w. Karol Hartman prowadził w tym miejscu (pod adresem Zawadzka 1, dz. Próchnika) znany w Łodzi sklep oferujący obrazy. W tych samych latach istniała tutaj filia fabryki wyrobów platerowanych „Norblin i Spółka”, sklep z kapeluszami Karola Goepperta (zobacz poniżej), oraz filia firmy „Ludwik Spiess i Syn”, sprzedającej zarówno oliwę nicejską, ocet i kakao van Houtena, jak i perfumy, benzynę do plam i fluid dla koni.

 

Karol Goeppert (Göppert)

W 1884 r., pod adresem Zawadziej 1 (dz. Próchnika), Karol Goeppert i Daniel Grethler założyli niewielką, ręczną wytwórnię kapeluszy, których sprzedaż prowadzili w sklepie frontowym. W 1888 r. produkcja została przeniesiona na ulicę Podleśną 3 (dz. Skłodowskiej-Curie 3), gdzie wkrótce zamontowano napęd parowy. Od 1902 r. firma był wyłączną własnością Karola Goepperta. W 1903 r. zakład zatrudniał już 187 osób i wykazywał roczny obrót na poziomie 200 tys. rubli. Produkowano, słynące ze znakomitej jakości, kapelusze filcowe i pluszowe, cylindry, meloniki i szapoklaki. Sklep Goepperta, poza "pałacem Scheiblera", funkcjonował również na Piotrkowskiej 73, później po sąsiedzku, na Piotrkowskiej 71.

Spadkobiercy Karola Goepperta utworzyli w 1928 r. spółkę akcyjną. Firma zatrudniała w tym czasie 250 pracowników, produkowała tygodniowo 500-600 tuzinów kapeluszy i posiadała oddziały sprzedaży w Warszawie, Lwowie i Poznaniu.

Ok. 1900 r., na ulicy Czarna Droga, w obszarze leżącym wtedy poza granicami Łodzi (dz. Popioły 52/58 w Rudzie Pabianickiej, w okresie międzywojennym ul. S. Żeromskiego), Karol Goeppert zbudował dom letniskowy. Obiekt istnieje do chwili obecnej.

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Tow. Akc. Zakładów Bawełnianych Karola Scheiblera Skład główny
  • Norblin i S-ka, B-cia Buch Skład wyrobów platerowanych
  • M. Janicka Zakład fryzjerski, skład perfum
  • G. Neidlinger Sklep z maszynami do szycia „Singer”
  • Ludwik Fischer Księgarnia
  • Lüdert i S-ka Tkalnia artykułów technicznych, skład dywanów, sukna, kortów
  • Karol Goeppert Magazyn kapeluszy
  • M. Feiertag Magazyn obuwia
  • Herman Hermalin Skład apteczny i perfumerja
  • „Kurjer Łódzki” Redakcja gazety
28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone