pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_196

Piotrkowska 196

nr hip. 575 (do 1850 r. – nr 39)

 

Pierwotnie stał tutaj murowany dom rządowy. Fotografia w galerii, przedstawiająca szczyt pierwotnego domu przy Piotrkowskiej 196, obrazuje stan sprzed 1925 r., kiedy to ukończono budowę willi Ignacego Rassalskiego przy Pustej 4 (dz. Wigury 4/6).

 

Przynajmniej od końca lat 60-tych XIX w. posesja należała do Christiana Zuknika, który w połowie lat 70-tych wykupił grunt działki.

1875-1876 - "O wykupie czynszów przez Christiana Zuknika z gruntu nr 39/575 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

W pierwszej połowie lat 90-tych XIX w. właścicielem narożnej nieruchomości był F. Güter, później R. Neugebauer. W następnych latach posesja przeszła w ręce Jakóba (Jakuba) Warchiwkera. Taryfa domów z 1920 r. wymienia sukcesorów Jakóba Warchiwkera jako właścicieli.

 

Prawdopodobnie na początku lat 20-tych okresu międzywojennego nieruchomość przy Piotrkowskiej 196 kupili bracia Fryderyk i Gustaw Ignatowicz. Elegancki sklep braci Ignatowicz, oferujący towary kolonialne i delikatesy, funkcjonował dokładnie 100 numerów wcześniej, przy Piotrkowskiej 96.

Inny przedstawiciel tej rodziny, P. Ignatowicz, prowadził sklep tej samej branży wcześniej, przed wybuchem I wojny światowej, w ówcześnie nowo wzniesionej kamienicy przy Piotrkowskiej 113.

W 1937 r. bracia Ignatowicz wyburzyli stary dom rządowy przy Piotrkowskiej 196 i wznieśli trzypiętrową kamienicę narożną. Autorem projektu był Radosław Hans

W połowie lat 30-tych XX w. do braci Ignatowicz należała również nieruchomość przy Piotrkowskiej 97. W 1935 r. właściciele przebudowali kamienicę frontową i nadali jej modernistyczny kształt.

 

Przy Piotrkowskiej 96, w okresie powojennym, mieściła się znana łódzka kawiarnia „Kaczka-Dziwaczka”. Popularna w tym czasie plotka głosiła, że właścicielem kawiarni jest aktor, Adolf Dymsza. Sprawę wyjaśnia Adam Ochocki, w artykule zamieszczonym w "Odgłosach", w 1984 r.:

"Łódź była pełna Dymszy. Opowiadano, że poza aktorstwem udziela się czynnie w branży gastronomicznej. Że jest właścicielem "Kaczki-dziwaczki", popularnej kawiarni na rogu Piotrkowskiej i Wigury. Nie odpowiadało to prawdzie, a plotka narodziła się w następujących okolicznościach. Lokal założyła i prowadziła urocza pani Irena Z., serdeczna znajoma Jana Brzechwy, na cześć którego ochrzciła kawiarnię tytułem znanego utworu pisarza. Pani Irena tylko w jednej czwartej była współudziałowczynią, natomiast głównym finansistą - niejaki pan G. Wycofał on szybko swój wkład, przywłaszczając sobie na dokładkę ćwierć miliona złotych na szkodę wspólników. Przedtem wprowadził do lokalu jako swego męża zaufania Edwarda Bagińskiego, rodzonego brata Adolfa Dymszy, bo tak brzmiało rodowe nazwisko Dodka. Edward Bagiński chętnie przedstawiał się dla reklamy: Dymsza - i stąd poszła gadka, że to Adolf Dymsza jest właścicielem "Kaczki-dziwaczki".

 

Dokumenty archiwalne:

1897 - "Projekt przebudowy okna na drzwi na nieruchomości J. Warchiwkera pod numerem 575 na rogu ulic Piotrkowskiej i Pustej w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Bruno Hahn Sklep rzeźniczy
27 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone