pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_196

Piotrkowska 196

nr hip. 575 (do 1850 r. – nr 39)

 

W pierwszej połowie lat 30-tych XIX w. plac nr 39 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 196), ze stojącym na froncie murowanym domem rządowym, należał do Gottfryda Kern, później do wdowy po Gottfrydzie, Joanny Krystyny Kern.

Wdowa przepisała własność nieruchomości na swojego drugiego męża (ślub w 1837 r.), Henryka Rettig (Rättig).

 

Od drugiej połowy lat 60-tych posesja należała do Krystiana Zuknik, który w połowie lat 70-tych wykupił grunt działki.

1875-1876 - "O wykupie czynszów przez Christiana Zuknika z gruntu nr 39/575 w mieście Łodzi". [zobacz]

Taryfa domów z 1888 r. wymienia Ch. Zuknik jako właściciela.

 

W latach 90-tych nieruchomość należała do F. Güter, później Hetzer, a od ok. 1897 r. do Jakuba Warchiwker.

Taryfa domów z 1920 r. wymienia sukcesorów Jakuba Warchiwkera jako właścicieli.

 

Prawdopodobnie na początku lat 20-tych okresu międzywojennego nieruchomość przy Piotrkowskiej 196 kupili bracia Fryderyk i Gustaw Ignatowicz. Elegancki sklep braci Ignatowicz, oferujący towary kolonialne i delikatesy, funkcjonował dokładnie 100 numerów wcześniej, przy Piotrkowskiej 96.

Inny przedstawiciel tej rodziny, P. Ignatowicz, prowadził sklep tej samej branży wcześniej, przed wybuchem I wojny światowej, w ówcześnie nowo wzniesionej kamienicy przy Piotrkowskiej 113.

W 1937 r. bracia Ignatowicz wyburzyli stary dom rządowy przy Piotrkowskiej 196 i wznieśli trzypiętrową kamienicę narożną. Autorem projektu był Radosław Hans

W połowie lat 30-tych XX w. do braci Ignatowicz należała również nieruchomość przy Piotrkowskiej 97. W 1935 r. właściciele przebudowali kamienicę frontową i nadali jej modernistyczny kształt.

 

Przy Piotrkowskiej 96, po II wojnie światowej, mieściła się znana łódzka kawiarnia „Kaczka-Dziwaczka”. Popularna w tym czasie plotka głosiła, że właścicielem kawiarni jest aktor, Adolf Dymsza. Sprawę wyjaśnia Adam Ochocki, w artykule zamieszczonym w "Odgłosach", w 1984 r.:

"Łódź była pełna Dymszy. Opowiadano, że poza aktorstwem udziela się czynnie w branży gastronomicznej. Że jest właścicielem "Kaczki-dziwaczki", popularnej kawiarni na rogu Piotrkowskiej i Wigury. Nie odpowiadało to prawdzie, a plotka narodziła się w następujących okolicznościach. Lokal założyła i prowadziła urocza pani Irena Z., serdeczna znajoma Jana Brzechwy, na cześć którego ochrzciła kawiarnię tytułem znanego utworu pisarza. Pani Irena tylko w jednej czwartej była współudziałowczynią, natomiast głównym finansistą - niejaki pan G. Wycofał on szybko swój wkład, przywłaszczając sobie na dokładkę ćwierć miliona złotych na szkodę wspólników. Przedtem wprowadził do lokalu jako swego męża zaufania Edwarda Bagińskiego, rodzonego brata Adolfa Dymszy, bo tak brzmiało rodowe nazwisko Dodka. Edward Bagiński chętnie przedstawiał się dla reklamy: Dymsza - i stąd poszła gadka, że to Adolf Dymsza jest właścicielem "Kaczki-dziwaczki".

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1897 - "Projekt przebudowy okna na drzwi na nieruchomości J. Warchiwkera pod numerem 575 na rogu ulic Piotrkowskiej i Pustej w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Bruno Hahn Sklep rzeźniczy
27 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone