pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_21

Piotrkowska 21

nr hip. 274a (do 1850 r. - 201)

 

Pierwsze zdjęcie w galerii przedstawia ReFotografię autorstwa Stefana Brajtera

 

Jeszcze w latach lat 50-tych XIX w. parcela o nr hip. 274 (pierwotnie nr 201) obejmowała dwie obecne posesje, przy Piotrkowskiej 19 i 21, a po środku szerokiej działki stał parterowy dom drewniany. Podział, zachowany do dnia dzisiejszego, dokonał się nie później niż w latach 60-tych XIX w. Południowa część nieruchomości przyjęła numer hip. 274a (dz. Piotrkowska 21), zaś północna pozostała przy nr hip. 274 (dz. Piotrkowska 19).

Fragment planu z 1849 r., autorstwa Józefa Lenartowskiego, z naniesioną przeze mnie historią numeracji ulicy Piotrkowskiej na odcinku Rewolucji/Próchnika - Narutowicza/Zielona, obrazuje przemiany jakie dokonały się w tej części ulicy - zobacz. Naniesiona historia numeracji pomija fragment Piotrkowskiej, od obecnej Więckowskiego, do Zielonej. Trwające do lat 50-tych XIX w. trudności z wykupieniem tych terenów od mieszczan Starego Miasta, i co za tym idzie, brak wytyczonych parceli na planie Lenartowskiego, uniemożliwia mi, na obecnym etapie, odniesienie się do tego fragmentu ulicy.

W miejscu drewnianego domu, po podzieleniu nieruchomości, wystawiono dwie jednopiętrowe kamienice. Frontowe obiekty murowane są już widoczne na planie z 1873 r., autorstwa Rudolfa Micińskiego - zobacz. Kamienicę przy Piotrkowskiej 19 podwyższono ok. 1900 r., zaś dom przy Piotrkowskiej 21 pozostał jednopiętrowy.

 

Przynajmniej od lat 80-tych XIX w. posesja przy Piotrkowskiej 274a (dz. Piotrkowska 21) była w rękach rodziny Bellinów. Taryfa domów z 1920 r. wymienia nadal Bellinów jako właścicieli.

Prawdopodobnie do przedstawicieli tej samej rodziny należała także nieruchomość przy Piotrkowskiej 25.

 

Pod tym adresem działała redakcja i drukarnia żydowskiej gazety w języku jidysz „Najer Folksblat”.

 

Dokument archiwalny:

1893 – „O budowie przez Chaima Belina okien na parterze murowanego, piętrowego domu, a także nadbudowie części poddasza nad istniejącą piętrową oficyną pod numerem 274 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. {powinno być „… pod numerem 274a …} [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • I. Orenburg Artystyczna litografia i drukarnia
  • Jakób Dumiński Tani sklep papieru i materiałów piśmiennych
  • A. Hirszman Magazyn towarów manufakturnych
  • I. M. Rutenberg Magazyn zegarków i wyrobów jubilerskich
  • Józef Aberstein Zakład grawerski i fabryka stempli
  • B. A. Nasielski Fabryka tasiem mierniczych
  • I. M. Schapiro Fabryka wyrobów wełnianych
  • Gabriel, Rubin i Sumeraj Hurtowy skład towarów bawełnianych
  • „Najer Folksblat” Wydawnictwo
28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone