pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_97

Piotrkowska 97

nr hip. 761 (do 1850 r. - 141)

 

Pierwsze zdjęcie w galerii przedstawia ReFotografię autorstwa Stefana Brajtera

 

Na mocy kontraktu zatwierdzonego przez Rząd Gubernialny Mazowiecki w grudniu 1843 r. właścicielem nieruchomości przy ówczesnej Piotrkowskiej 141 (dz. Piotrkowska 97) został Franciszek Ludwig.

Protokołem spisanym w sierpniu 1857 r. Franciszek przekazał nieruchomość swojemu synowi, Józefowi Ludwig. W tym czasie na froncie Piotrkowskiej stał parterowy dom drewniany. Z wymienionego powyżej protokołu z 1857 r. możemy dowiedzieć się, że u zbiegu Piotrkowskiej i Przejazd (później św. Andrzeja) stał dom drewniany kryty gontem, o długości 25½ łokcia*, szerokości 14 łokci i wysokości 4½ łokcia.

* - 1 łokieć = 0,576 m

W miejscu domu drewnianego Józef Ludwig wystawił parterowy dom murowany, według projektu Jana Karola Mertschinga z 1859 r.

Dokument z 1863 r., dotyczący utworzenia 6 placów po południowej stronie ulicy Andrzeja, opisuje obiekt frontowy jako dom murowany mieszkalny pod dachówką, mający długości łokci 32, szerokości łokci 20, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

Narożny budynek dwupiętrowy został zbudowany przez Ludwiga w 1873 r. Do tylnej części domu, od strony ulicy Andrzeja, przylegała ręczna tkalnia właściciela. W 1876 r. obiekt fabryczny, w którym pracowało 60 krosien, przeszedł w ręce Teodora Kahla.

 

Począwszy od lat 80-tych XIX w., do przynajmniej lat 20-tych XX w., posesja należała do Edwarda Lüngena (Lingena). Ówczesny właściciel zrezygnował z fabrycznego charakteru części posesji i przeznaczył całą nieruchomość na cele mieszkalne.

Ok. 1895 r. Lüngen zbudował okazałą, frontową kamienicę od strony ulicy Andrzeja (dz. Andrzeja Struga 2).

 

W połowie lat 30-tych XX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 97 była w rękach braci Fryderyka i Gustawa Ignatowicz. W tym czasie dokonano przebudowy kamienicy frontowej (AIP). Nowa, modernistyczna forma budynku zachowała się do dzisiaj.

 

Przy Piotrkowskiej 97 mieściła się znana cukiernia Michała Urlichsa, otworzona w 1896 r. W latach późniejszych funkcjonowała równolegle druga cukiernia Ulrichsa, przy Piotrkowskiej 45.

Na początku XX w. Michał Ulrichs nabył sąsiednią posesję, po drugiej stronie ulicy Andrzeja, przy Piotrkowskiej 95.

 

Na przełomie XIX i XX w., w nadbudowanym od strony Andrzeja atelier, działał zakład fotografii artystycznej Abrama Arbuza "Rembrandt", a kilka lat później atelier Stanisława Zaborskiego "Moderne". 

 

AIP (archiwalne informacje prasowe) - zobacz

 

Dokumenty archiwalne:

1895 – „ Projekt budowy murowanego, trzypiętrowego domu z poddaszem i oficyną, dwupiętrowej oficyny z poddaszem, piętrowego budynku gospodarczego oraz przebudowy w istniejącym domu Lingena pod numerem 761 przy ulicach Piotrkowskiej i św. Andrzeja w mieście Łodzi”. [zobacz]

1896 – „O nadbudowie przez Edwarda Lingena 1 i 2 piętra nad istniejąca parterową oficyna przy ulicy Piotrkowskiej numer 97/761 w Łodzi”. [zobacz]

1897 - "O nadbudowie przez Edwarda Lüngena atelier fotograficznego na piętrowym domu mieszkalnym pod numerem 761 w Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • W. L. Kosel Skład farb
  • St. Drecki Zakład zegarmistrzowski
  • M. Ulrichs Cukiernia
  • „Rembrandt” Fotografia artystyczna
  • S. Gutman Magazyn ubiorów męzkich
  • „Moderne” St. Zaborski Zakład fotograficzny
  • „Continental” Międzynarodowe transporty
  • Oskar Lüngen i S-ka Dom agenturowy
  • Gustaw Roman Szulc Magazyn ubiorów
  • Schenker i S-kaw Warszawie Transport międzynarodowy, oddział w Łodzi
30 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone