pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_142

Piotrkowska 142

nr hip. 549 (do 1850 r. – nr 66)

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w lipcu 1834 r., plac nr 66 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 142) objął tkacz przybyły z Czech, Józef Monse.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki wyrobów bawełnianych, składającej się z 3 warsztatów, przy której 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego.

 

Przynajmniej od końca lat 50-tych nieruchomość należała do Joanny Palme.

 

Pod koniec lat 60-tych XIX w. posesja była w rękach Jakuba Wagner.

Na froncie Piotrkowskiej stał nadal parterowy dom drewniany.

 

Przynajmniej od początku lat 80-tych nieruchomość należała do Ludwika Schweigerta (zobacz poniżej). Można przypuszczać, że Pan Ludwik wszedł w posiadanie posesji przy Piotrkowskiej 142 w 1881 r., po sprzedaży nieruchomości przy Piotrkowskiej 205. W tym samym roku wykupił grunt działki od gminy miasta Łodzi.

1881 - "O wykupie czynszów przez Ludwika Schweigerta z gruntu nr 66/549 w mieście Łodzi". [zobacz]

Murowany, jednopiętrowy dom frontowy został wystawiony według projektu Edwarda Creutzburga z 1881 r.

Wykupienie gruntu działki, sięgającej jeszcze do ulicy Dzikiej (dz. Sienkiewicza), miało z pewnością związek z planowaną przez Schweigerta parcelacją, która umożliwiła wytyczenie ulicy Ewangelickiej (dz. Roosevelta).

Ludwik Schweigert, Edward Ramisch (Piotrkowska 144) i Teodor Sieber (Piotrkowska 146 i 148) byli pomysłodawcami przeprowadzenia nowej ulicy, łączącej Piotrkowską z budowanym w tym czasie (lata 1881-1884) nowym kościołem ewangelickim. Wytyczenie 20 działek budowlanych, po 10 z każdej strony Ewangelickiej, było dla właścicieli wspaniałym interesem.

 

Od drugiej połowy lat 80-tych, do ok. 1897 r. właścicielem posesji był Hugon Ludwik Herman, następnie Otto Herman.

Ok. 1991 r. Herman dobudował drugie piętro kamienicy frontowej.

 

Od ok. 1898 r. nieruchomość należała do Adolfa Bechtold, później jego dzieci, Hugo Artura, Ryszarda Adolfa i Eugenii.

Pod tym adresem była zarejestrowana fabryka wyrobów bawełnianych "Bracia Bechtold", należąca do Hugo Artura i Ryszarda Adolfa. Na początku XX w. tkalnia funkcjonowała przy Piotrkowskiej 218. Pod koniec pierwszej dekady XX w. bracia Bechtold wystawili własną fabrykę (MA) pod ówczesnym adresem Juliusza 8 (dz. Dowborczyków 37/39, obiekty nie istnieją).

 

Pod koniec XIX w. mieściła się tutaj elementarna szkoła miejska.

 

Rodzina Schweigert

Jan Schweigert poślubił Fryderykę Krystianę Bertermann (Petermann?) w 1840 r., w Tomaszowie Mazowieckim. Wkrótce małżonkowie osiedlili się w Łodzi, gdzie w 1841 r. przyszło na świat dwoje pierwszych dzieci, Jan i Emilia. Kolejny syn Jana i Fryderyki, Ludwik Schweigert, urodził się w 1845 r. (akt 383), a w 1865 r. poślubił Matyldę Schultz (akt 144). Córka Ludwika i Matyldy, Emma, wyszła za mąż za Roberta Guse (ślub 1897 akt 168), syna Marcina Guse.

Gustaw Schweigert, dużo młodszy brat Ludwika, urodził się w 1860 r. (akt 559), a w 1878 r. poślubił Augustę Matz (akt 238), córkę Wilhelma Matz. Co ciekawe, teść Gustawa, wdowiec, poślubił rok wcześniej, w 1877 r. (akt 2), siostrę Gustawa, Emilię (primo voto Neumann).

W drugiej połowie lat 90-tych XIX w. Gustaw Schweigert kupił nieruchomość o nr hip. 1315, u zbiegu Nawrot i Mikołajewskiej (MA) i przy obecnej ulicy Sienkiewicza 67 wystawił trzypiętrową kamienicę frontową i oficynę.

1897 - "Zdjęty z natury plan wybudowanego przez Gustawa Schweigerta murowanego, trzypiętrowego domu z takąż oficyną i parterową przybudówką mieszkalną pod numerem 1315/67 w Łodzi". [zobacz]

Czy Gustaw Schweigert, który wystawił w 1911 r. kamienicę narożną przy Piotrkowskiej 100, to brat Ludwika? Do wyjaśnienia.

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1891 – „Projekt na nadbudowę przez Hugona Ludwika Hermana drugiego piętra nad piętrowym domem frontowym, nadbudowę trzech pięter nad parterową oficyną, dobudowę trzypiętrowej oficyny i budowę piętrowego budynku gospodarczego pod numerem 549 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”.[zobacz]

1910 – „Projekt budowy parterowej stajni z poddaszem i wozowni pod numerem 549/142 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi, właściciel Artur Bechtold”.[zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • F. Ulrich Cukiernia
  • E. Martz Skład fabryczny wyrobów Zakładów Żyrardowskich
  • A. Ertner Zakład grawersko-pięczątkarski
  • „Radio-Reicher”Sprzedaż odbiorników radiowych
27 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone