pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

Piotrkowska_181

Piotrkowska 181

nr hip. 719 (do 1850 r. - 186)

 

Pierwsze zdjęcie w galerii przedstawia ReFotografię autorstwa Stefana Brajtera

 

Pod koniec lat 60-tych XIX w. posesja należała do Augusta Missbacha. Na froncie stał parterowy dom drewniany.

 

Przynajmniej od lat 80-tych, do końca pierwszej połowy lat 90-tych XIX w.*, właścicielem parceli był fabrykant, Karol Hoffrichter. Działalność przemysłowa Hoffrichtera szła w parze z obrotem nieruchomościami, których gwałtownie rosnące ceny generowały duże i szybkie zyski.

Sprzedaż nieruchomości nastąpiła wkrótce po wykupieniu gruntu działki.

1896 - "O przejściu prawa władania czynszową nieruchomością nr 186/719 w mieście Łodzi na Adolfa i Karola Hoffrichterów i Fanny Wacławik". [zobacz]

1896 - "O wykupie czynszu przez Fannę Wacławik z gruntu nr 186/719 w mieście Łodzi". [zobacz]

Fanny Wacławik była córką Karola Hoffrichtera, żoną Augustyna Wacławika.

- Karol Hoffrichter zmarł w 1888 r. Po jego śmierci posesja przy Piotrkowskiej 181 należała jeszcze przez kilka lat do spadkobierców.

 

Trzypiętrowa kamienica została zbudowana ok. 1897 r. przez Leopolda Krusche. Autorem projektu był Piotr Brukalski.

Taryfy domów z lat 1902-1914 wymieniają jako właścicieli braci Alfreda i Leonhardta Krusche, zaś w roku 1920 Alfreda i Oswalda Krusche.

 

Na szczególną uwagę zasługuje postać doktora medycyny, Alfreda Krusche (1858-1919), syna Beniamina Karola Krusche jr. (1832-1876), wnuka Beniamina Karola Krusche (1807-1882), założyciela i późniejszego współwłaściciela zakładów "Krusche i Ender" z Pabianic. Rozliczne działania Alfreda Krusche i piastowane przez niego funkcje, przyczyniły się do rozwoju łódzkiej służby zdrowia, m.in.:

  • od 1891 r. ordynator (wraz z Janem Wisłockim) miejskiego szpitala św. Aleksandra,
  • współzałożyciel i członek pierwszego zarządu Pogotowia Ratunkowego w Łodzi, utworzonego dzięki działaniom powstałego w 1999 r. Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej,
  • od 1907 r. (po śmierci Karola Jonschera) prezes Towarzystwa Lekarskiego Łódzkiego,
  • pierwszy ordynator (wraz z Alfredem Tochtermannem) utworzonego w 1908 r. szpitala przy Północnej 42,
  • założyciel i współwłaściciel prywatnego szpitala Sanatorium Unitas, zbudowanego w 1912 r. przy ulicy Pustej 11, u zbiegu Mikołajewskiej (dz. Wigury 11, u zbiegu Sienkiewicza).

 

 

W latach 20-tych okresu międzywojennego przy Piotrkowskiej 181 działał skład fabryki mydła Hermana Kross (wcześniejszy skład mieścił się przy Piotrkowskiej 173). W tym czasie firma była prowadzona przez sukcesorów założyciela, Karolinę Kross, Wilhelma Kross, Otto Kross, Augusta Kross i Idę Kross. Nieduże przedsiębiorstwo Hermana Kross powstało w 1889 r. Produkcja mydła była prowadzona w podwórzu własnej posesji (nr hip. 842), przy obecnej Wólczańskiej 155.

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na parterowy, drewniany dom stojący na froncie Wólczańskiej 155, widoczny jeszcze na archiwalnych zdjęciach. Był to jeden z domów prządków lnu, zbudowanych w drugiej połowie lat 20-tych XIX w. po zachodniej stronie ulicy Wólczańskiej, pomiędzy ulicą Kątną (dz. Wróblewskiego), a Nawrot (później Rozwadowska, obecnie Zamenhofa). Domy wystawiono na 42 szerokich i długich działkach, sięgających pierwotnie do lasu miejskiego (tereny po zachodniej stronie obecnej ulicy Żeromskiego i al. Politechniki), mających służyć uprawie lnu.

Wschodnia strona ulicy Wólczańskiej, sięgająca w pierwszej połowie lat 70-tych XIX w. do ulicy Cegielnianej (dz. Więckowskiego), była przez długi czas bardzo słabo zabudowana. Taki stan obrazuje jeszcze plan Rudolfa Micińskiego z 1873 r.

 

Dokument archiwalny:

1896 – „O budowie przez Leopolda Krusche murowanego, trzypiętrowego domu i i dwupiętrowej oficyny pod numerem 181/719 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Johann Pyde Fabryka kapeluszy i czapek, sprzedaż towarów galanteryjnych
  • Hermann Kross Fabryka mydła domowego i przemysłowego
  • Adolf Eichler Reprezentant Badeńskiej Fabryki Aniliny i Sody
  • J. Margulies Plany budynków i urządzeń fabrycznych
  • „Odrodzenie” Księgarnia, skład pomocy naukowych i materiałów piśmiennych
30 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone