pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_3

Piotrkowska 3

nr hip. 283 (do 1850 r. - 61)

 

Na froncie Piotrkowskiej 3 stał pierwotnie parterowy, drewniany dom ze sklepem, składający się z 5 izb, należący do Antoniego Engla. Na jego miejscu, w 1853 r., Engel zbudował jednopiętrowy, murowany zajazd, według projektu Jana Karola Martschinga. Nadał mu szumną nazwę „Hôtel de Pologne” ("Hotel Polski"). W tym czasie był to najokazalszy zajazd (hotel) w Łodzi. Prymitywna litografia (MA) przybliża obraz pierwotnego budynku "Hotelu Polskiego".

Oto co pisze o "Hotelu Polskim" Anna Rynkowska w książce "Ulica Piotrkowska".

"Na piętrze znajdowało się 10 okien dwuskrzydłowych, z których 7 wychodziło na Piotrkowską. W zajeździe stały biało polewane 3 piece kaflowe na piętrze i 2 na parterze. Od podwórza, na wysokości piętra, znajdował się ganek z galerią. Schody o 24 stopniach, z poręczą, prowadziły na poddasze o dwóch oknach. Na parterze, gdzie znajdował się szynk, było 7 okien dwuskrzydłowych, w tym 4 od ulicy, dwoje drzwi frontowych dwuskrzydłowych, dwie bramy dwuskrzydłowe szalowane, nabite głowiastymi gwoździami, a przed drzwiami sklepowymi od frontu po dwa schodki. Z parteru schody o 20 stopniach prowadziły na piętro. W podwórzu, po prawej stronie, stała murowana jednopiętrowa oficyna. Gdy przybyła jeszcze lewa oficyna,  zajazd rozporządzał 30 pokojami o sześćdziesięciu łóżkach. Na drzwiach niektórych pokojów umieszczono francuskie napisy, np. „Commodité” (wygódka)."

 

Od roku 1872 hotel należał do Teodora Engla. Na parterze, poza restauracją hotelową, znajdowała się traktiernia i piwiarnia („bawaria”) Józefa Krausego.

 

W latach 80-tych XIX w. "Hotel Polski" był w rękach Aleksandra Rampolda.

 

W "Dzienniku Łódzkim" z 1890 r. znajdujemy ogłoszenie o zamknięciu interesu przez A. Ramoplda i wyprzedaży jego towarów (MA). Wymienione w ogłoszeniu miejsce wyprzedaży, "Paradyz", wydaje się nieprzypadkowe. Ówczesnym właścicielem "Paradyzu" był restaurator Karol (Carl) Fryderyk Klukow, który w tym czasie, na początku lat 90-tych, kupił posesję przy Piotrkowskiej 3.

Kim był nowy właściciel "Hotelu Polskiego"?

Począwszy od lat 70-tych XIX w. Klukow prowadził obleganą przez łodzian restaurację, z niedużym ogrodem letnim, przy ulicy Średniej (dz. Pomorska). Organizował tam liczne imprezy kulturalne, zapraszał grupy muzyczne i skutecznie konkurował z "Paradyzem" i teatrem letnim Fryderyka Sellina (MA). Na początku lat 80-tych Klukow kupił "Paradyz". Restaurację z ogrodem letnim na Wulce, jak ówcześnie określano lokalizację "Paradyzu", prowadził dzierżawca Bendorf. W 1887 r. nastąpiła zamiana miejsc (MA) - Bendorf przejął prowadzenie lokalu Klukowa na ulicy Średniej, a Klukow przeniósł się na własną nieruchomość, do "Paradyzu". Taki stan rzeczy nie trwał długo. Już na przełomie lat 80-tych i 90-tych Klukow sprzedał "Paradyz" i kupił nieruchomość przy Piotrkowskiej 3.

W latach 90-tych restaurację "Hotelu Polskiego" firmował sam właściciel, pod szyldem "C. F. Klukow", a w latach późniejszych dzierżawcy, m. in. Rakowski.

W 1891 r. budynek frontowy był już dwupiętrowy.

Taryfa domów z 1920 r. wymienia Karola Klukowa i sukcesorów Emmy Klukow jako właścicieli nieruchomości przy Piotrkowskiej 3.

 

Począwszy od lat 90-tych XIX w. frontowy lokal w prawej części "Hotelu Polskiego" zajmowały delikatesy I. B. Wężyka, później Józefa Wolskiego (MA).

 

W latach 80-tych XIX w. mieścił się pod tym adresem salon znamienitego łódzkiego jubilera, Arona Kantora, który w latach późniejszych oferował swoje wyroby na Piotrkowskiej 16 i 29. W okresie międzywojennym spadkobiercy A. Kantora kontynuowali dzieło założyciela w lokalu otworzonym w gmachu Grand Hotelu, przy Piotrkowskiej 72.

 

Na Piotrkowskiej 3 funkcjonował znany w Łodzi skład Adolfa Butschkata, zaopatrzony w bogaty wybór obić papierowych i obrazów.

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Dokumenty archiwalne:

1891 – „O budowie przez Karola Klukowa murowanej, parterowej stajni ze strychem i pomieszczeń pralni, magla i dla służby na nieruchomości No 283 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1893 - "O zatwierdzeniu planu budowy przez Karola Klukowa w mieście Łodzi przy ulicy Zachodniej pod numerem 283 murowanego, trzypiętrowego domu mieszkalnego z poddaszem, takich samych oficyn, piętrowych budynków gospodarczych i parterowej stajni". [zobacz]

1911 – „Projekt budowy murowanej trzypiętrowej, podpiwniczonej oficyny mieszkalnej z poddaszem na nieruchomości Klukowa pod numerem 283/3 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1913 - "Projekt przebudowy okna na drzwi i drzwi na okno w murowanej, dwupiętrowej oficynie na nieruchomości przy ulicy Piotrkowskiej 3 w mieście Łodzi. Właściciel Karol Klukow, dzierżawca F. Majeranowski". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • A. Kantor Zakład zegarmistrzowski i jubilerski
  • Adolf Butschkat Skład obić papierowych
  • Hotel Polski
  • C. F. Klukow Restauracja przy "Hotelu Polskim"
  • W. Suckert Skład wyrobów tabacznych
  • J. B. Wężyk Skład win, towarów kolonialnych i delikatesów
  • K. Wolski Skład win, spirytualij, towarów kolonialnych i delikatesów
  • Rakowski Restauracja przy "Hotelu Polskim"
28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone