pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_3

Piotrkowska 3

nr hip. 283 (do 1850 r. - 61)

 

Na froncie Piotrkowskiej 3 stał pierwotnie parterowy, drewniany dom ze sklepem, składający się z 5 izb. Na jego miejscu, w 1853 r., Antoni Engel zbudował jednopiętrowy, murowany zajazd, według projektu Jana Karola Martschinga. Nadał mu szumną nazwę „Hôtel de Pologne” ("Hotel Polski"). W tym czasie był to najokazalszy zajazd (hotel) w Łodzi. Prymitywna litografia (MA) przybliża obraz pierwotnego budynku "Hotelu Polskiego".

Od roku 1872 hotel należał do Teodora Engla. Na parterze, poza restauracją hotelową, znajdowała się traktiernia i piwiarnia („bawaria”) Józefa Krausego.

Na przełomie XIX i XX w. nieruchomość przeszła w ręce Karola Klukowa. W tym czasie część pomieszczeń na parterze zajmowały delikatesy, najpierw I. B. Wężyka, a po kilku latach  Józefa Wolskiego.

W 1891 r. budynek frontowy był już dwupiętrowy.

 

W latach 80-tych XIX w. mieścił się pod tym adresem salon znamienitego łódzkiego jubilera, Arona Kantora, który w latach późniejszych oferował swoje wyroby na Piotrkowskiej 16 i 29. W okresie międzywojennym spadkobiercy A. Kantora kontynuowali dzieło założyciela w lokalu otworzonym w gmachu Grand Hotelu, przy Piotrkowskiej 72.

 

Na Piotrkowskiej 3 funkcjonował znany w Łodzi skład Adolfa Butschkata, zaopatrzony w bogaty wybór obić papierowych i obrazów.

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Dokumenty archiwalne:

1891 – „O budowie przez Karola Klukowa murowanej, parterowej stajni ze strychem i pomieszczeń pralni, magla i dla służby na nieruchomości No 283 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1911 – „Projekt budowy murowanej trzypiętrowej, podpiwniczonej oficyny mieszkalnej z poddaszem na nieruchomości Klukowa pod numerem 283/3 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • A. Kantor Zakład zegarmistrzowski i jubilerski
  • Adolf Butschkat Skład obić papierowych
  • Hotel Polski
  • C. F. Klukow Restauracja przy Hotelu Polskim
  • W. Suckert Skład wyrobów tabacznych
  • J. B. Wężyk Skład win, towarów kolonialnych i delikatesów
  • K. Wolski Skład win, spirytualij, towarów kolonialnych i delikatesów
  • Rakowski Restauracja przy Hotelu Polskim
28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone